Jak powstają naklejki doming 3D?

Co to jest doming?

Technologia doming to zaawansowany proces, który polega na pokryciu specjalną warstwą żywicy poliuretanowej powierzchnii nadruku – najczęściej folii samoprzylepnej. Dzięki temu uzyskujemy efekt trójwymiarowy, wyrazisty kolor i poczucie głębi i wyrazistości. Jest to technika, która znacznie podnosi estetykę produktów, nadając im profesjonalny wygląd.

Zalety technologii domingu

Jedną z kluczowych cech technologii doming jest jej zdolność do zwiększania atrakcyjności wizualnej produktu. Dzięki zastosowaniu żywicy, nadruk zyskuje nie tylko trójwymiarowość, ale również dodatkowy połysk, który przyciąga wzrok. Efekt ten jest szczególnie ceniony w branżach takich jak reklama czy motoryzacja.

Innym ważnym aspektem technologii doming jest jej odporność. Wykorzystanie żywicy poliuretanowej sprawia, że nadruki są odporne na wiele czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, promieniowanie UV czy różne formy uszkodzeń mechanicznych. To czyni technologię doming idealnym rozwiązaniem dla produktów, które mają być intensywnie eksploatowane.

Podsumowując, technologia doming to innowacyjna metoda, która umożliwia uzyskanie wyjątkowej głębi obrazu i trwałości produktów. Jej zastosowanie przekłada się na estetyczny wygląd, a co za tym idzie – atrakcyjności rynkowej produktów.

Skąd się wzięła nazwa „doming”?

Nazwa „doming” pochodzi od słowa „dome”, które w języku angielskim oznacza kopułę lub sklepienie. Jest to bezpośrednie odniesienie do efektu, jaki daje technologia doming – nadruki pokryte żywicą mają trójwymiarowy, kopulasty kształt. Termin ten dobrze oddaje charakterystykę tej technologii, podkreślając jej zdolność do tworzenia efektów przestrzennych. Naklejki wypukłe są najbardziej znanym przykładem tej techologii.

obrazek przedstawiający przestrznną kopułę (dome) zarysowana trójkątną siatką przestrzenną.

Z jakich warstw zbudowana jest naklejka doming?

Warstwa żywicy

Po nałożeniu i wysuszeniu farby, naklejka jest pokrywana cienką warstwą przezroczystej żywicy poliuretanowej. Żywica poliuretanowa ta tworzy trójwymiarowy efekt „kropli” (stąd nazwa „doming”), który dodatkowo chroni druk przed uszkodzeniami.

Warstwa druku

Na folii samoprzylepnej nanoszony jest wzór, metodą druku cyfrowego, sitodruku lub offsetowego. Wykorzystywane są tutaj różnego rodzaju farby, które muszą być odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych.

Warstwa podkładowa

Jest to najczęściej folia samoprzylepna, na której drukowany jest wzór. Podkład wykonywany jest z różnych tworzyw sztucznych, takich jak PVC, PET czy polietylen. Folia ta ma na celu zapewnić trwałość i przyczepność naklejki.

Warstwa kleju

Na spodniej stronie folii samoprzylepnej znajduje się warstwa kleju umożliwiająca przyklejenie naklejki do różnych powierzchni. Klej ten musi być mocny i trwały, ale jednocześnie bezpieczny dla powierzchni, do której naklejka jest przyklejana.

Warstwa zabezpieczająca – podkład transportowy

Ostatnia warstwa to folia lub papier spełniająca funkcje ochronne. Zabezpiecza ona klej przed wysychaniem i zanieczyszczeniami. Jest ona usuwana tuż przed przyklejeniem naklejki.

Każda z tych warstw pełni inną funkcję i razem tworzą produkt o unikalnym wyglądzie i właściwościach.

Naklejka wypukła 3d - warstwy

W jaki sposób powstają naklejki żelowe (doming)?

Aby zamówione przez Ciebie wypukłe naklejki żelowe były perfekcyjnie przygotowane ważnym etapem są konsultacje, podczas których powstaje projekt. A czy wiesz co dzieje się dalej? Wydrukowane naklejki, po wcześniejszym wybraniu odpowiedniej techniki druku, trafiają na plotery, które odpowiadają za precyzyjne przycięcie kształtu. Kolejnym etapem jest zalanie ich żywicą w technologii doming i zostawienie jej aby mogła ona dojrzeć. Na koniec pozostaje nam już tylko wysyłka Twoich etykiet.

1. Projekt graficzny

Przygotowanie projektu to ważny etap, w którym potrzebujemy Twoich wytycznych. Zgodnie z tymi ustaleniami wysyłamy wstępny projekt. To czas na konsultacje i dopracowanie wyglądu naklejek 3D. Z naszej strony otrzymasz pełne wsparcie. Opierając się na naszym doświadczeniu doradzimy Ci przy wyborze kolorystyki oraz pomożemy aby wzór był spójny z Twoją marką. Jeżeli nie wiesz jak przygotować projekt z chęcią pomożemy Ci w tym bezpłatnie!

Naklejka wypukła dla producenta drzwi - Erkado

2. Druk naklejek 3d

Drugi etap związany jest z poligrafią. Dobieramy odpowiednią technikę druku do przygotowanego wcześniej projektu, który zostanie wydrukowany na foliach i materiałach samoprzylepnych. Najczęściej naklejki drukowane są metodą druku cyfrowego. Druk cyfrowy CMYK jest najszybszą i ekonomiczną techniką dla tego typu zastosowań. W technice sitodrukowej trwa to nieco dłużej. Najwięcej czasu potrzeba aby przygotować druk offsetowy. Do druku naklejek doming zwykle korzystamy z druku solwentowego.

Naklejka wypukła  3D dla producenta drzwi - Erkado

3. Plotowanie wydruku.

Aby nadać pojedynczym naklejkom zaprojektowany przez Ciebie kształt, całe arkusze trafiają na plotery tnące. Są to maszyny, dzięki którym możemy w bardzo precyzyjny sposób wyciąć każdy projekt. Na koniec tego etapu usuwany jest jeszcze nadmiar niepotrzebnej folii z arkusza. Warto dodać, że nietypowy kształt nie wpływa na cenę końcową nalepki!

Naklejka wypukła dla promocji projektów energetycznych

4. Zalewanie poliuretanem – tworzenie wypukłej kopuły (doming)

Wycięte arkusze trafiają do maszyny do zalewania folii bezrtęciową żywicą do naklejek wypukłych. Warstwa żywicy dawkowana jest w odpowiednich ilościach tak aby pokryć całą naklejkę. Kształt uzyskuje się dzięki właściwościom napięcia powierzchniowego żywicy, która nie wypływa poza wycięty kształt etykiet. Wymagana jest do tego duża precyzja maszynowa.

Naklejka wypukła dla producenta drzwi - Erkado. Białe litery na pomarańczowym tle.

5. Dojrzewanie żywic.

W ostatnim etapie produkcyjnym zalane arkusze nalepek trafiają do pomieszczenia, które zapewnia im odpowiednie warunki temperatury i wilgotności. Stosowane przez nas poliuretany utwardzają się z czasem same. Gdy naklejki są już gotowe pozostaje nam już tylko wysłać je do Ciebie. Przy bardzo dużych zleceniach dzielimy zamówienie na kilka partii, tak, aby jak najszybciej zaopatrzyć Twoją firmę w pierwsze naklejki wypukłe 3D.

Naklejka wypukła dla producenta drzwi - Erkado, brązowe tło

5 ważnych faktów o naklejkach DOMING

Kiedy warto zastosować doming?

Doming, czyli nakładanie na naklejki trójwymiarowej warstwy żywicy, jest techniką, która ma wiele zastosowań. Jest szczególnie wartościowy, gdy chcemy podkreślić jakość produktu – dzięki swojej trójwymiarowości i połyskowi, naklejki doming wyglądają bardzo profesjonalnie i elegancko.

Doming jest również doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy wyróżnić logo lub nazwę firmy. Kolorowy wydruk, elegancki połysk i trójwymiarowy efekt sprawia, że naklejka przyciąga wzrok i zapada w pamięć.

Czarna naklejka wypukła doming 3d z żółtym liściem

Technologia doming to powtarzalna jakość.

Ręczne produkcja naklejek to wolny proces, podczas którego nie da się zachować powtarzalności. Dlatego korzystamy z najlepszych maszyn na rynku, które pozwalają nam na szybsze produkowanie naklejek wypukłych wysokiej jakości. Gwarantujemy, że każda z nich będzie wyglądać identycznie!

Czarna naklejka wypukła 3d z żółta pszczołą firmy pfalz vespen

Zwiększenie trwałości oznakowań.

Naklejki domingowe są odporne na warunki pogodowe, ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne dzięki zastosowaniu żywicy epoksydowej. Takie właściwości pozwolą zachować im idealny wygląd przez bardzo długi czas. Zależy nam aby oznakowanie produktu było równie trwałe co Twój produkt.

Niebiesko-turkusowa nakleja 3d z logiem transformers

Możliwość zastosowania różnych technik druku.

Podstawowym sposobem naszej produkcji jest druk solwentowy, który prezentuje piękne kolory w połączeniu z wysoką jakością. Gdy kolory Twojego logo wymagają zastosowania skali Pantone korzystamy z sitodruku. Przy bardzo dużych zamówieniach stosujemy druk offsetowy, który najbardziej precyzyjnie odwzorowuje wszystkie detale.

Okrągła szara naklejka doming z logiem firmy geel tilt

Ekologia.

Słysząc wyraz „tworzywo” często pada pytanie czy jest ono przyjazne dla natury i przede wszystkim bezpieczne dla człowieka. Odpowiedź jest może być tylko jedna – tak! Możesz być tego pewny bo stosowane przez nas żywice poliuretanowebezrtęciowe czyli ekologiczne.

Białe naklejki wypukłe z owcą akademii beskidzkiej

Podsumowanie

Technologia doming to proces, który przemienia zwykłe naklejki w trójwymiarowe elementy reklamowe. Polega ona na pokrywaniu powierzchni naklejek przezroczystą warstwą dwuskładnikowego poliuretanu. Ta szczególna żywica tworzy elastyczną soczewkę, która zabezpiecza naklejki i dodaje im głębi. Proces produkcji składa się z czterech etapów: druku, plotowania, zalewania poliuretanem i dojrzewania żywic.

Dzięki technologii doming, naklejki stają się nie tylko bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również zyskują na trwałości. Naklejki domingowe są elastyczne, przezroczyste i łatwe do kształtowania, co pozwala na tworzenie nietypowych kształtów i efektów wizualnych.

Znakowanie produktów za pomocą technologii doming jest ekonomiczne i ekologiczne, a powtarzalność jakości zapewniana jest dzięki maszynowej produkcji. Wielu producentów w różnych branżach, takich jak HVAC, HORECA, IT, meblarska, budowlana, produkcja maszyn i urządzeń, korzysta z technologii doming w celu zwiększenia rozpoznawalności swojej marki i wzmocnienia wizerunku firmy.

Przykłady wdrożeń według branż