Naklejki na maszyny budowlane – jakie stosować?

Pracownicy budowy każdego dnia narażeni są na niebezpieczeństwa – m.in. podczas korzystania z maszyn budowlanych. To właśnie dlatego niezbędne jest odpowiednie oznakowanie niebezpiecznych sprzętów. Jakie naklejki stosować w tym przypadku?

pomarańczowa koparka z naklejkami ostrzegawczymi

Naklejki BHP na maszyny budowlane – po co je stosować?

Brak ostrożności lub nieprawidłowa obsługa maszyn budowlanych wiążą się z możliwością wystąpienia rozmaitych urazów lub wypadków.  Przepisy BHP wprowadzają wymogi prawidłowego oznakowania maszyn i urządzeń. Wszelkiego rodzaju sprzęty wykorzystywane na miejscu budowy powinny być zatem odpowiednio oznakowane. Naklejki ostrzegawcze powinny wskazywać na prawidłowy sposób użytkowania maszyn oraz związane z nim zagrożenia.

To łatwe w aplikacji rozwiązanie, które nie generuje dużych kosztów, a jest w stanie uratować zdrowie i życie niejednego pracownika. Za brak odpowiedniego oznakowania na maszynach i urządzeniach odpowiada producent.

Gdzie umieszczać naklejki ostrzegawcze?

Naklejki ostrzegawcze na maszyny budowlane stosowane są placach budowy niezależnie od rodzaju. Umieszcza się je m.in. na mieszarkach, krajalnicach, maszynach rolniczych czy urządzeniach elektrycznych.

Ważne, aby były one czytelne i zaaplikowane w widocznym miejscu. Ich jakość i wytrzymałość ma bardzo duże znaczenie – jeżeli szybko ulegną uszkodzeniu lub odkleją się od powierzchni maszyny, nie będą mogły spełniać swojej funkcji.

Jeśli jedna naklejka to za mało, na maszynie można umieścić jej kilka, a nawet kilkanaście sztuk – zwłaszcza w przypadku maszyn o bardzo dużych rozmiarach. Wówczas zwiększy to bezpieczeństwo pracowników i uchroni ich przed niechcianymi wypadkami.

Naklejki ostrzegawcze na maszyny budowlane – rodzaje

Ostrzegawcze naklejki BHP na maszyny budowlane mają formę charakterystycznego żółtego trójkąta z czarną grafiką i obramowaniem. Mogą one ostrzegać m.in. przed ruchomymi bądź ostrymi elementami, zgnieceniem dłoni czy zgnieceniem bocznym.

Naklejki ostrzegają również przed gwałtownymi ruchami urządzenia, automatycznym uruchamianiem maszyny czy gorącą powierzchnią. Często spotykanym oznaczeniem jest również naklejka ostrzegająca przed możliwością porażenia prądem.

Wśród znaków znajdziemy również ostrzeżenie przed zdalnie sterowanymi maszynami czy wydawanym przez urządzenia budowlane hałasem. Możemy spotkać się również z piktogramem w postaci wykrzyknika, który może oznaczać różnego rodzaju zagrożenia.

Inne rodzaje naklejek na maszyny budowlane

Oprócz naklejek ostrzegawczych warto oznakować sprzęt naklejkami marketingowymi i informacyjnymi z logo własnej firmy. Ułatwi to klientom kontakt i prowadzenie działań marketingowych. Wzmocni też wizerunek marki jak sprawdzonego wykonawcy.

W POLINAL® wykonujemy na zamówienie naklejki ostrzegawcze i marketingowe. Dzięki drukowi wysokiej jakości etykiety są czytelne i widoczne już z daleka, a tym samym – wpływają na bezpieczeństwo pracowników.

Produkujemy naklejki zarówno na maszyny budowlane, jak również na inne sprzęty mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Nalepki są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia – w razie potrzeby zabezpieczamy je także laminatem, który dodatkowo chroni je przed ścieraniem i uszkodzeniami. W trudnych warunkach eksploatacji maszyn sprawdzą się zarówno naklejki wypukłe pokryte poliuretanem jak i naklejki laminowane.

Zinteresował Cię temat? Przeczytaj również artykuł „Naklejki na maszyny rolnicze