Jak budować markę w branży meblarskiej i wpływać tym na wzrost sprzedaży?

Z każdym rokiem rośnie świadomość znaczenia marki i jej roli w wielkości sprzedaży. Pozyskiwanie klientów w branży meblarskiej bazuje w dużej mierze na poleceniach i doświadczeniu w kontakcie z produktem w różnych miejscach. To znajomi – znajomym polecają określonego wykonawcę lub markę.

świadomość marki - co to jest

Dobre logo i ochrona znaku w brandingu to konieczność.

Przygotowanie projektu logo, które będzie aktualne przez wiele lat to duże wyzwanie i nie warto zabierać się za to samemu. To część, którą opłaca się zlecić grafikowi wyspecjalizowanemu w budowaniu wizerunku marek. To inwestycja, która zwróci się przez lata wielokrotnie.

Warto tutaj zwrócić uwagę na prawny aspekt budowania własnej marki. Ochrona znaku słownego nazwy marki w Urzędzie Patentowym to konieczność. Odbywa się to w cyklach 10 letnich. Cały proces można przeprowadzić internetowo lub zlecić firmie specjalistycznej. Nie kosztuje to wiele, ale pozwala bez przeszkód inwestować później w budowanie wartości własnej marki, bez obaw, że skorzysta na tym ktoś inny.

Oznakowanie – nowoczesny system poleceń?

Budowanie marki w branży meblarskiej to już nie opcja, to konieczność, bo te działania powodują udrożnienie systemu wzajemnych poleceń wśród klientów. Właściwe oznakowanie produktu jest sposobem na czerpanie korzyści z tego trendu. Dużo łatwiej jest polecać produkt lub dostawcę, gdy stykamy się na co dzień z informacją, kto nam go dostarczył. Często też takie polecenia odbywają się automatycznie, bez udziału właściciela produktu.

Wyobraźmy sobie często sytuację, że jesteśmy u kogoś i wyjątkowo spodobał nam się jakiś mebel. Jeśli okaże się, że ten produkt jest dyskretnie i nienachalnie oznakowany to scenariusz będzie wyglądał następująco. Każdy teraz nosi ze sobą smartfona. Jeśli spodoba mu się jakiś produkt, to jest prawie pewne, że zrobi zdjęcie. A jeśli przy okazji zrobi zdjęcie Twojej marki, to nie będzie szukał podobnych rozwiązań u konkurencji, gdy już teraz mógł sprawdzić jakość i wykonanie produktu.

Dziś system poleceń to nie tylko polecenia z ust do ust. Wkroczyła do tego technologia.

Tak naprawdę sami sobie często polecamy produkty, uwieczniając je telefonem. Nie mówiąc już o tym, że wiele z osób, które robią zdjęcia, jest też aktywnych na portalach społecznościowych. Weźmy np. Instagram – dla wielu wyznacznik trendów, mody, stylu i designu. Zupełnie niezależnie od nas nasza marka może być pokazywana i reklamowana, często w mediach o bardzo dużym zasięgu.

To darmowa reklama i ogromna sieć poleceń. Pod warunkiem, że produkty zachwycają odbiorców, oraz że są oznakowane logotypem marki. Bez oznakowania producent mebli traci szansę na bezpłatny rozgłos.

Jak w praktyce budować rozpoznawalność i zwiększać zasięg marki?

Odbiorcy w branży meblarskiej często najpierw szukają wzornictwa i designu, nie wiedząc jeszcze jaka za tym stoi marka. Kolejność powinna być następująca: najpierw styl, wzornictwo, design, jakość i dopracowany produkt, a potem spięcie tego w całość w ramach marki dyskretnym oznakowaniem logo. Dlaczego dyskretnym? Bo najczęściej odbiorcy nie kupują jeszcze najpierw marki, tylko styl. Marka powinna stać nieco z boku.

Taki rodzaj oznakowania i obecności marki na produkcie nie będzie też nikomu przeszkadzał i zaburzał odbioru samego produktu. Samo oznakowanie musi też nadążać za stylem i wzornictwem, powinno być nowoczesne i spójne wizualnie z produktem. Utwierdza to odbiorcę w przekonaniu, że sam produkt jest też wysokiej jakości. Nie ma nic gorszego niż świetny produkt i marna oznakowanie.

Na oznakowaniu marki mebli nie ma sensu umieszczać danych kontaktowych. To tak, jakby producent lodówki umieszczał obok logo swój numer telefonu lub adres strony internetowej. Czy klienci chcieliby mieć taką lodówkę? Nie. Ale lodówkę z samym logo dobrej marki już tak. Czy widzisz różnicę? Często nawet ta dobra marka jest powodem wyższej ceny i zdecydowała o zakupie.

Kluczem do sukcesu jest świadome budowanie unikalnej, niepowtarzalnej marki i umieszczenie jej logo w dyskretny i nienachalny sposób na produktach. Dzięki temu Twoja marka będzie łatwa do wyszukania i lokalizacji w Internecie. Jej nazwa i logo to klucz do identyfikacji marki jako dostawcy.

Warto zwrócić uwagę, że w branży meblarskiej w odróżnieniu od elektroniki, logo nie powinno znajdować się w centralnym punkcie produktu. Marka nie może przesłaniać produktu. To produkt ma błyszczeć i być na pierwszym planie.

Gdy Twoja marka stanie się już rozpoznawalna.

Coraz częściej decyzje zakupowe klientów opierają się na modzie na konkretną markę. Klienci z tego względu chcą, żeby produkt zawierał informację o marce, bo wtedy marka jest powodem radości z posiadania produktu i powoduje, że klient ma poczucie zgodności z aktualnym trendem. Klienci posiadając produkt określonej, znanej już marki często budują w ten sposób poczucie statusu i przynależności.

Podsumowując, obszary w które warto inwestować w obszarze budowania marki w branży meblarskiej to:

Artykuł powiązany