Branding – czy wiesz jakie ma znaczenie dla Twojej marki?

Budowanie wizerunku marki ma ogromne znaczenie – przede wszystkim wpływa na wzrost świadomość marki zainteresowania usługą bądź oferowanym produktem. Jeśli słyszałeś kiedykolwiek o brandingu, dzisiaj dowiesz się więcej co to jest proces brandingu, i o innych aspektach kreowania marki.

Znaczenie brandingu w procesie rozwoju marki.

Branding – czym właściwie jest i jakie ma znaczenie?

Branding firmowy

Branding to proces budowania świadomości marki poprzez kreację powiązań i unikalnych doświadczeń marki z jej odbiorcami i interesariuszami. Branding to zespół technik i działań marketingowych, które mają na celu wypracowanie pozytywnego wizerunku danego produktu lub usługi.

Składa się z budowania silnego i wyraźnie rozpoznawalnego wizerunku, który wyróżnia się na rynku i sprawia, że marka jest postrzegana jako wiarygodna. Branding opiera się także na utworzeniu trwałej relacji z grupą docelową, która przekłada się na świadomość marki oraz wzrost zaangażowania i zaufania wobec marki.

Warto jednak zauważyć, że nie mówimy w tym przypadku jedynie o logo czy nazwie. Jest to cały proces, który ma na celu stworzenie związku między marką, a klientami oraz budowanie jej świadomości. W tym celu wykorzystuje się konkretne narzędzia marketingowe oraz dokumenty, takie jak brand book i system identyfikazji wizualnej.

Cel brandingu firmowego

Celem brandingu jest budowanie świadomości marki, produktu lub usługi. Mocny brand i skuteczna strategia marki wspiera promocję produktów i usług, wpływa na zwiększenie sprzedaży i lojalność klientów. Silny brand pomaga odnieść sukces na rynku i wyprzedzić konkurencyjne firmy.

Oczywiście kreowanie wizerunku marki może być realizowane na różne sposoby w zależności od wielkości twojej firmy, docelowych odbiorców i innych elementów. Jak wspomnieliśmy branding to bardzo często długotrwały proces angażujący różne kanały komunikacji i środki.

Inne rodzaje brandingu.

Branding personalny

Personal branding (marka osobista) to proces budowania wizerunku osoby lub marki na dłuższy okres czasu. Oznacza własne budowanie marki opartej na własnych atrybutach, takich jak wartości, historia, okazane umiejętności i osiągnięcia. Połączenie tych elementów pozwala stworzyć wyraźny, spójny i wiarygodny obraz danej osoby lub marki. Branding personalny jest często stosowany przez osoby w celu zwiększenia swojej tożsamości jako specjalistów w swojej dziedzinie i zwiększenia ekspozycji dla potencjalnych klientów.

Różnice pomiędzy personal i biznes brandingiem.

Personal branding różni się od business brandingu przez to, że jest skupiony na promowaniu wizerunku jednostki, zamiast marki. W przeciwieństwie do tworzenia marki biznesowej, która często opiera się na przesłaniu i wartościach firmy, personal branding skupia się na pozytywnym wizerunku osoby, a nie produktu lub usługi.

Personal branding jest kluczowym elementem dla osób zawodowo zaangażowanych w budowanie marki osobistej, a cel tego procesu polega na wzmacnianiu przekazu, aby pomóc ludziom lepiej poznać daną osobę lub markę. Innym ważnym aspektem personal brandingu jest budowanie zaufania wśród pożądanych grup docelowych, co w przypadku business brandingu może zostać poświęcone w celu zwiększenia sprzedaży i uzyskania lepszych wyników.

Branding pracodawcy (employer branding)

Employer branding to proces, który ma na celu pomoc organizacjom w budowaniu marki pracodawcy. Celem jest tworzenie pozytywnych doświadczeń dla pracowników i kandydatów, aby zapewnić przewagę konkurencyjną, przyciągając i zatrzymując wysoce wykwalifikowanych pracowników. Employer branding polega na przekazywaniu wyraźnej wizji i wartości w celu wzmocnienia pozytywnego wizerunku firmy jako pracodawcy. Identyfikacja wizualna, kampanie marketingowe i inne narzędzia są wykorzystywane w celu zwiększenia świadomości o marce pracodawcy i pomoc w tworzeniu wyjątkowych doświadczeń dla pracowników i kandydatów.

Branding produktu

Branding produktu to proces, który polega na tworzeniu wyjątkowej tożsamości i rozpoznawalności danego produktu. Zazwyczaj składa się z celów, wizji, nazwy, logo i stylu marki, ale także ogólnych koncepcji i strategii marki. Branding produktu pozwala użytkownikom określić atrakcyjność produktu na tle konkurencji i ułatwia wzbudzenie lojalności konsumentów. Dzięki strategii brandingu produktu firma może zwiększyć swoje zaangażowanie i zaufanie klientów, co z kolei zwiększa sprzedaż i zwrot z inwestycji.

Elementy marki

 • nazwa firmy
 • misja, wizja i wartości
 • strategia marketingowa
 • system identyfikacji wizualnej
 • atrybuty marki
 • strona internetowa i profile social media

To także jakość oferowanych usług oraz produktów, materiały wizerunkowe, reklama czy też sposób komunikacji z odbiorcami. Najważniejsze, aby co najmniej kilka z tych elementów zapadło w pamięci potencjalnego klienta – dzięki temu już zawsze będzie kojarzył je z Twoją firmą.

Przykład strony z brand book firmy Chefin - logotyp i pole ochronne znaku
Przykład strony z brand book firmy Chefin – logotyp i pole ochronne znaku

Budowanie marki wymaga czasu i aktywnych, konsekwentnych działań, jednak przynosi bardzo dobre rezultaty, w postaci pozytywnego wizerunku, rozpoznawalności, wiarygodności i większych zysków. Dzięki silnej marce zyskujesz także przewagę nad pozostałymi firmami z branży oraz możliwość znacznie łatwiejszego wprowadzenia jej na następne rynki. Warto też unikać popularnego błędu w brandingu polegającego na braku spójności działań wizerunkowych.

Proces brandingu

Kroki prowadzące do skutecznego brandingu są bardzo ważne, a ich skuteczne wykonanie pozwoli zwiększyć widoczność marki i wpłynie na jej zyski. Etapy procesu brandingu obejmują:

 • Identyfikację marki: Jest to pierwszy krok w procesie brandingu, gdzie marka jest definiowana. Podczas tego procesu należy określić, jaka jest wartość marki i do jakiej grupy docelowej powinna być skierowana.
 • Tworzenie wizerunku marki: Proces ten polega na stworzeniu logo, hasła lub sloganu, i zamknięciu tych elementów w spójny system identyfikacji wizualnej.
 • Strategia marki: Kolejnym krokiem jest stworzenie strategii marki. Należy tutaj określić cel marki, wartości marki, grupę docelową, otoczenie rynkowe, analizę konkurencji, styl komunikacji reklamowej.
 • Zbieranie opinii o marce: Zbieranie informacji zwrotnych od klientów na temat marki jest konieczne, aby poprawić jakość usług i produktów.
 • Promowanie marki: Z wykorzystaniem reklamy, komunikacji internetowej, marketingu bezpośredniego i innych technik promocji, marka może dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.
 • Utrzymanie wizerunku marki: Aby utrzymać pozytywny wizerunek marki, ważne jest, aby regularnie monitorować proces brandingu i reagować na wszelkie zmiany na rynku.

Budowanie świadomości marki (branding) najlepiej rozpocząć od poznania swojej grupy docelowej. Jest on przecież wyjątkowo ważny dla każdego przedsiębiorcy. Warto dowiedzieć się kim są, jakie mają potrzeby, zachowania i oczekiwania względem dobrej firmy z danej branży.

Kolejnym ważnym krokiem jest określenie, jaki rezultat chcemy osiągnąć oraz jaki mamy cel jako marka. Należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nasze usługi są potrzebne na rynku. Bardzo ważne jest też wzmocnienie wizerunku swojej firmy lub jego odświeżenie (rebranding). O ile oczywiście jest taka potrzeba i jeżeli ustalimy, że zmiany mogą wpłynąć na wzrost sprzedaży czy zainteresowania ofertą.

Warto zadbać także o wyróżnienie na tle innych firm. Jeśli już utrwalimy się w pamięci klienta i nasza marka będzie przez niego kojarzona przez długi czas – oznacza to, że osiągnęliśmy sukces i zbudowaliśmy świadomość.

Narzędzia promocji marki

Proces budowania marki przez branding odbywa się przy użyciu dużej ilości narzędzi oraz technik. Możesz promować markę w różnych kanałach komunikacji, np. w internecie, wyszukiwarkach internetowych, mediach społecznościowych, za pomocą PR i w innych kanałach marketingowych.

 • SEO (Search Engine Optimization): SEO pomaga zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co prowadzi do większej ilości ruchu na stronie.
 • Content Marketing: tworzenie i udostępnianie wartościowych treści pomaga budować autorytet marki i przyciągać nowych klientów.
 • Reklama płatna PPC (Pay-Per-Click): reklamy płatne, takie jak te oferowane przez Google Ads, pozwalają na płacenie za ruch dostarczany do Twojej strony internetowej.
 • Media społecznościowe: Platformy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Pinterest i TikTok to potężne narzędzia do promocji marki. Pozwalają one na tworzenie i udostępnianie treści, które mogą zainteresować Twoją grupę docelową.
 • Email Marketing: jest to skuteczne narzędzie do budowania relacji z klientami i promowania produktów lub usług za pomocą komunikacji mailowej. W zaawansowanych narzędziach email marketingu możesz tworzyć kampanie z tzw. automatyzacją marketingu (marketing automation) dodając elementy interakcji i różnych reakcji na konkretne akcje czy zachowania użytkowników.
 • Influencer Marketing: współpraca z wpływowymi osobami w Twojej branży może pomóc zwiększyć świadomość marki.
 • Marketing afiliacyjny: polega na współpracy z partnerami, którzy promują Twoją markę w zamian za prowizję z każdej sprzedaży.
 • Webinary i transmisje live: webinary są doskonałym sposobem na edukowanie potencjalnych klientów o Twojej marce i produktach.
 • Podcasts: podcasty są coraz bardziej popularne i mogą być świetnym sposobem na promowanie marki.
 • Video marketing: wideo są bardzo angażujące i mogą być skutecznym narzędziem do promowania marki, szczególnie na platformach takich jak YouTube.

Gadżety reklamowe i inne fizyczne materiały promocyjne

Promocja marki może być również prowadzona z użyciem materiałów promocyjnych, katalogów produktowych, oraz promocji i reklamy bezpośredniej w postaci materiałów promocyjnych. Możesz je umieścić w dowolnym miejscu, aby budować świadomość marki i zapewnić lepszą widoczność swojej marki wśród klientów.

Nowoczesna strategia marketingowa nie może ograniczać się wyłącznie do kanałów online, szczególnie gdy chodzi o kreaowanie marki konsumenckiej. Gadżety reklamowe to dobre wsparcie dla budowy wizerunku marki i wyróżnienie marki na tle konkurencji.

Naklejki i breloki wypukłe 3D

Naklejki wypukłe są trwałe i wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a także nie tracą swojej jakości podczas długotrwałej ekspozycji.

Naklejki logo na bramy Wiśniowski
Naklejki wypukłe 3D na bramy firmy Wiśniewski.

Breloki 3D to niewielkie akcesoria, które są łatwe do wyprodukowania i szybko się rozprzestrzeniają. Można je wyprodukować w wielu kształtach i rozmiarach, aby dopasować je do Twojej marki. Breloki są trwałe i wytrzymałe, a ich duża powierzchnia pozwala na umieszczenie na nich dużej ilości informacji na temat marki.

Magnesy reklamowe

Magnesy reklamowe są idealnym sposobem na promowanie marki wśród klientów. Możesz wykorzystać magnesy, aby przyciągnąć uwagę klientów i zapewnić długotrwałe zapamiętanie Twojej marki. Magnesy są wytrzymałe i zajmują mało miejsca, a także można je zamieścić w wielu różnych miejscach.

wielokolorowe magnesy 3d dla miasta Gdynia
Kolorowe magnesy promujące markę miasta Gdynia

Plakietki i emblematy metalowe

Plakietki i emblematy metalowe to elegancki i trwały sposób promowania marki. Możesz je zamieścić na produktach osobistych, ubraniach, torebkach, dyplomach i wielu innych przedmiotach, aby szeroko rozpowszechniać informacje na temat marki.

emblemat logo treestie na złotym tle
Metalowy, złoty emblemat z logo firmy Treestie.

Plakietki metalowe to również idealny sposób na oznaczanie i promocję produktów dla domu, w szczególności do mebli i innych sprzętów. Wykonane z dobrych jakościowo materiałów będą podkreślać jakość produktów i usług, oraz promować logo producenta w obszarze konkretnej grupy docelowej.

Logo firmy umieszczone na brelokach do kluczy, magnesach czy naklejkach 3D to rozwiązanie, które pozwoli dotrzeć do wielu nowych klientów i zbudować silną więź z tymi, którzy już raz skorzystali z usług lub zrobili zakupy. Gadżety promocyjne POLINAL® to świetny pomysł na uzupełnienie brandingu produktów lub usługi!