Brand book, czyli wszystko o księdze znaku marki

Brand book aka księga znaku, to gwarancja spójnej identyfikacji wizualnej marki. Pomyśl o księdze znaku jak o DNA marki, nie tylko jako głównej wizytówce ale również o głównym czynniku do zbudowania silnej i łatwo rozpoznawalnej osobowości biznesowej.

Czym jest księga znaku, w jakim celu się ją tworzy i co jeszcze w niej znajdziemy? Sprawdźmy!

Czarne logo z sygnetem i napisem branding - element podstawowy w księdze znaku

Co to jest brand book?

Brand book, nazywany także księgą znaku, to nic innego jak… instrukcja obsługi logo. To dokument, który zawiera wszelkiego rodzaju wytyczne, które umożliwiają właściwe stosowanie logo w różnego rodzaju sytuacjach. Znacząco ułatwiają one jego prawidłowe używanie m.in. materiałach elektronicznych bądź drukowanych. W wytycznych znaku mowa jest m.in. o kolorystyce, polu ochronnym, typografii i samej genezie logo firmy.

Księga znaku może występować zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej – ważne jest wyłącznie to, aby jego zawartość w prosty sposób informowała o regułach pracy ze znakiem firmowym.

W jakim celu tworzy się księgę znaku?

Celem tworzenia brand booka jest przede wszystkim ujednolicenie identyfikacji wizualnej marki i jej brandingu. Księga znaku, zwana również „brand bookiem”, to fundament, na którym buduje się spójność wizualną każdego przedsiębiorstwa, zapewniając jego rozpoznawalność oraz profesjonalizm. To element niezbędny do zachowania jej spójności.

Ponadto, księga znaku to ścisły zbiór zasad dotyczących używania logo przydaje się podczas tworzenia ulotek, wizytówek czy opakowań czy innych elementów systemu identyfikacji wizualnej. Brand book jest przewodnikiem dla osób, które zajmują się ich projektowaniem i wydrukiem, mogą uniknąć błędów takich jak np. z błędna konstrukcja znaku, kolorystyka znaku i innych elementów. .

Przestrzeganie zasad zawartych w księdze marki pozwala na utrzymanie jednorodnego wizerunku marki oraz zwiększenie jej rozpoznawalności w społeczeństwie.

Przestrzeganie zasad zawartych w księdze marki pozwala na utrzymanie jednorodnego wizerunku marki oraz zwiększenie jej rozpoznawalności na rynku.

Jakie elementy wchodzą w skład księgi znaku?

Podstawowa księga znaku zawiera przede wszystkim podstawowe elementy takie jak konstrukcja znaku, pole podstawowe znaku, alternatywna wersja znaku, kolorystyka znaku, typografia. Dodatkowe elementy to opis alternatywnych wariantów znaku to z kolei szczegółowe informacje na temat możliwości stosowania logo np. w wersji jednokolorowej, szarej lub razem ze sloganem.

Podsatwowe rozdziały w księdze znaku

Wstęp

Krótka historia marki, misja, wizja i wartości i inne elementy opisujące markę, geneza powstania logo

Logo

 • Podstawowa wersja znaku graficznego, element graficzny logo
 • Alternatywne wersje znaku, np. wersje monochromatyczne i kolorowe, wersje poziome i pionowe itd. (jeżeli występują)
 • Skalowanie i minimalne rozmiary znaku graficznego, zachowanie czytelności znaku.
 • Zasady stosowania logo takie jak konstrukcja logo, pole podstawowe znaku, wolna przestrzeń wokół logo (pole ochronne znaku), stosowanie znaku na różnych tłach, dozwolone i niedopuszczalne modyfikacje logo
 • Stosowanie znaku – przykłady poprawnego i niepoprawnego użycia logo.
Pole ochronne logo, na przykładzie księgi znaku Chefin Australia
Pole ochronne logo, na przykładzie księgi znaku Chefin (chefin.com)

Paleta barw – kolorystyka logo:

 • Podstawowe i dodatkowe kolory marki
 • Specyfikacja kolorów do druku i ich odpowieników do użycia w mediach online, najczęćiej w formatach CMYK, RGB i HEX
Paleta barw marki - przykład z brand booka firmy 360 Digital Care

Paleta barw marki – przykład z brand booka firmy 360 Digital Care

Typografia znaku graficznego i typografia rozszerzona dla różnych zastosowań

 • Rodzaje czcionek używane przez markę
 • Zasady stosowania różnych czcionek (np. dla nagłówków, tekstu głównego). Ten element jest szczególnie ważny dla czytelność tekstów w różnych mediach
Typografia z uwzględnieniem krojów podstawowych i uzupełniających
Typografia z uwzględnieniem krojów pism podstawowych i uzupełniających – przykład z brand booka firmy 360 Digital Care

Styl fotografii/obrazowania

 • Wytyczne dotyczące stylu i nastroju fotografii
 • Dozwolone typy obrazów i ilustracji
Styl fotografi i obrazowania -brand book firmy Chefin Australia
Styl fotografi i obrazowania – księga znaku Chefin Australia

Elementy graficzne i ikonografia

 • Zestaw ikon związanych z marką.
 • Inne elementy graficzne (np. linie, kształty, wzory) stosowane w materiałach marki.
Zestaw dekoratorów uzupełniających - księga znaku agencji marketingowej 360 Digital Care.
Zestaw dekoratorów uzupełniających z brand booka 360 Digital Care.

Styl językowy i ton komunikacji

 • Charakterystyka języka marki (formalny, nieformalny, profesjonalny itd.)
 • Przykłady tonu komunikacji

Aplikacje marketingowe

 • Wizytówki, papier firmowy, koperty.
 • Szablony prezentacji, szablony raportów, ulotki, plakaty.
 • Reklamy online i offline.

Projektowanie stron internetowych i aplikacji mobilnych

 • Wytyczne dotyczące layoutu, komponentów UI, przycisków itd.
 • Przykłady poprawnego stosowania elementów brandowych w interfejsach użytkownika.

Przykłady zastosowań znaku

 • Case studies pokazujące zastosowanie wytycznych w praktyce.
 • Przykłady dobrej i złej praktyki.

Opakowania produktów

 • Wytyczne dotyczące projektowania opakowań (patrz: Apple i inne marki technologiczne)
 • Przykłady opakowań zgodnych z identyfikacją wizualną marki

Dodatkowe informacje

 • FAQ dotyczące stosowania księgi znaku.
 • Kontakty do osób/osoby odpowiedzialnej za identyfikację wizualną marki.

Dla kogo tworzy się księgę znaku?

Brand book to narzędzie szczególnie przydatne dla osób, które zajmują się tworzeniem reklam czy stron internetowych. Mowa m.in. o grafikach komputerowych, pracownikach działu marketingu bądź reklamodawcach. Każdy podwykonawca otrzymując brand booka od razu wie, jak posługiwać się zasobami marki, ma świadomość na temat strategii komunikacyjnej i na temat celów marki. To podwykonawcom bardzo ułatwia wdrożenie i szybką realizację projektów. Pomaga też unikać błędów technicznych i komunikacyjnych marki. 

Brand book zdecydowanie przydaje się podczas tworzenia stron www czy reklam danej firmy.

Doskonale sprawdza się ona także w trakcie planowania kampanii promocyjnych, projektowania materiałów wideo czy treści dla social mediów. Brandbook może się okazać niezbędny również z punktu widzenia firm specjalizujących się w produkcji gadżetów reklamowych lub oznakowań na produkty dla organizacji. 

Logo, logotyp, sygnet – co to takiego?

Mogłoby się wydawać, że logo, logotyp i sygnet to wyłącznie synonimy. Pierwszy z nich to podstawowy element identyfikacji wizualnej marki. Okazuje się jednak, że pozostałe zwroty to nie to samo – są one bowiem… elementami logo! Zawsze składa się ono z logotypu oraz sygnetu.

Pierwsza z części składowych to graficzne przedstawienie marki, zazwyczaj w formie zapisu tekstowego.

Sygnet to z kolei element, który często wykorzystuje się zamiast pełnego logo – jak w przypadku popularnego symbolu graficznego z jabłkiem, stosowanego przez markę Apple.

Niektóre firmy wybierają sam logotyp, inne – sam sygnet, jeszcze inne – używają całego logo. Niekiedy umieszcza się pod nim także krótkie hasło, nazywane claim. Zadaniem logo jest szybka identyfikacja marki.

Przykładowy dokument księgi znaku marki

brandbook czyli księga znaku z logo
Źródło: https://agenza.pl/blog/co-to-ksiega-znaku-dlaczego-jest-taka-wazna/
księga znaku z logo i opisem
Źródło: https://agenza.pl/blog/co-to-ksiega-znaku-dlaczego-jest-taka-wazna/
wnętrze księgi znaku
Źródło: https://agenza.pl/blog/co-to-ksiega-znaku-dlaczego-jest-taka-wazna/

Nowe logo czy rebranding?

Kiedy powinniśmy wprowadzić nowe logo, a kiedy powinniśmy przeprowadzić rebranding? To pytanie często zadawane w biznesie. Postanowienie o zmianie logo jest decyzją ważną, gdyż wpływa ono na wizerunek firmy i może mieć znaczący wpływ na jej sukces. Istnieje kilka sytuacji, w których rebranding jest konieczny.

Po pierwsze, może to być konieczne, gdy firma zmienia swoją misję i wartości, a aktualne logo nie odzwierciedla już jej nowej tożsamości.

Po drugie, rebranding jest również wskazany, gdy firma chce odświeżyć swoją obecność na rynku i przyciągnąć uwagę nowych klientów.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę reakcję obecnych klientów i ich przywiązanie do obecnego logo. Jeśli logo jest dobrze znane i klientom się podoba, można rozważyć tylko lekką aktualizację. Z kolei wprowadzenie całkowicie nowego logo może być bardziej odpowiednie, jeśli firma chce rozpocząć nowy rozdział lub przejść przez trudny okres restrukturyzacji. Ogólnie rzecz biorąc, decyzje dotyczące logo i rebrandingu powinny być dobrze przemyślane i oparte na potrzebach i celach firmy. 

Czy i dlaczego Twoja marka potrzebuje wytycznych księgi znaku?

Rozpoznawalna i konsekwentnie tworzona marka jest niezbędnym elementem każdej strategii marketingowej. Dzięki brand bookowi marki utrzymasz spójność i jednoznaczność wizualną marki na różnych nośnikach i kanałach komunikacji.

Czy Twoja marka potrzebuje brand booka? Odpowiedź brzmi: tak! Dzięki niej, Twoja firma będzie mogła precyzyjnie określić wygląd i zasady stosowania jej logo, czcionek, kolorów i innych elementów identyfikacji wizualnej. Taka dokumentacja wytycznych znaku marki pozwoli też uniknąć przypadkowych modyfikacji i niekonsekwentnego stosowania znaku, co jest ważne w budowaniu rozpoznawalności marki i budowaniu zaufania klientów.

Opracowanie instrukcji znaku marki pomoże również w zrozumieniu, jakie emocje i wartości ma reprezentować marka. Będzie to cenne wsparcie w budowaniu spójnego wizerunku firmy i skutecznej komunikacji marketingowej. Bez brandbooka znaku marki, marka może tracić swoją jasność i konsekwencję, a co za tym idzie, trudniej będzie zwrócić uwagę klientów i utrzymać ich zaufanie. Dlatego warto zainwestować w opracowanie księgi znaku marki, aby zapewnić spójność i jednoznaczność wizualną marki. Taka instrukcja obsługi marki to aktualnie niezbędny element dla długoterminowego sukcesu.

Jak korzystać z brand booka?

Oddany do użytku brand book ma zwykle docelowy format cyfrowego pliku PDF, który trzeba dokładnie przeczytać i przeanalizować przed zastosowaniem pokazanych tam elementów marki. Z brand booka korzysta się na wielu etapach projektów marketingowych sprawdzając na bieżąco zgodność z wszystkimi wytycznymi marki. Na początku pracy najlepiej przeczytać cały dokument, żeby dobrze uchwycić globalnie charakter marki.

Na potrzeby współpracy z podwykonawcami i dystrybutorami marki korzysta się też z drukowanych wersji brand booka, gdyż taka wersja pomaga wdrażać wytyczne marki w terenie (np. wyposażenie i wystrój salonu sprzedaży).

Co to jest visual key?

Visual key (identyfikacja wizualna) jest narzędziem marketingowym, które pomaga w tworzeniu spójnego wizerunku marki. Składa się z zestawu elementów graficznych, takich jak logo, kolorystyka, typografia i ikony, które są wykorzystywane do budowania rozpoznawalności marki i komunikacji z odbiorcami. Głównym celem visual key jest wyróżnienie marki spośród konkurencji i budowanie pozytywnego wizerunku marki w świadomości konsumentów.

Dzięki spójnemu wykorzystaniu visual key, marka staje się rozpoznawalna w różnych kontekstach, co sprzyja budowaniu lojalności i zaufania klientów. Visual key jest również używany do tworzenia materiałów reklamowych, takich jak ulotki, plakaty, broszury i strony internetowe, aby utrzymać jedność i spójność wizualną marki. Osobliwość visual key sprawia, że marka jest łatwo rozpoznawalna i zapada w pamięć odbiorców.

Logo i branding można zastosować na różnych nośnikach

Marki wykorzystują logo do znakowania różnych produktów, do promocji swojej firmy i zwiększenia widoczności na tle konkurencji. Najczęściej umieszczają je one na takich nośnikach jak kubki, długopisy, koszulki, bluzy czy magnesy firmowe.

W POLINAL® tworzymy na zamówienie oznakowania z logo lub firmowe gadżety, które skutecznie zwiększają świadomość marki w głowach klientów i pozwalają budować jej pozytywny i rozpoznawalny wizerunek.

Dla agencji kreatywnych i marketingowych

Idź do strony dla agencji i zamów materiały prezentacyjne dla klientów. Przygotujemy dla Ciebie darmowy pakiet próbek różnych naszych produktów do pracy z klientami.

Link do strony z formularzem: Agencje kreatywne i marketingowe