Wielorazowe naklejki adhezyjne, czyli naklejki bez kleju

Elektrostatyczne naklejki adhezyjne to wielorazowe rozwiązanie, którego zalety docenia coraz więcej firm. Wszechstronne zastosowanie naklejek elektrostatycznych bez kleju to możliwość wielokrotnego użytku, oszczędność pieniędzy – to tylko kilka spośród wielu ich zalet. Czym różni się ten typ naklejek od nalepek klasycznych i co sprawia, że warto w nie inwestować?

kolorowe naklejki adhezyjne bez kleju

Co to jest adhezja?

Adhezja (przyciąganie, przyleganie) to zjawisko fizyczne, które odnosi się do przylegania jednej substancji do innej. Jest to kluczowy mechanizm, na którym opierają się naklejki adhezyjne. Adhezja występuje dzięki siłom międzycząsteczkowym działającym między dwoma różnymi materiałami.

W przypadku naklejek adhezyjnych, te siły działają między powierzchnią naklejki a powierzchnią, na której jest ona umieszczana. Siła adhezji może być zwiększana poprzez zastosowanie dodatkowego kleju lub specjalnego rodzaju plastiku.

Adhezja jest niezbędna dla skutecznego działania naklejek, ponieważ bez niej naklejka po prostu by się nie przyklejała. Zjawisko to jest wykorzystywane w wielu innych technologiach, takich jak taśmy klejące czy plomby.

Jakie rodzaje adhezji są stosowane w produkcji naklejek?

W produkcji naklejek, najczęściej wykorzystywanym rodzajem adhezji są kleje, czyli, mówimy tu o najpopularniejszych naklejkach klejowych. Dwa dodatkowe rodzaje adhezji powszechnie stosowane to adhezja elektrostatyczna i magentyczna (naklejki magnetyczne). Te dwa rodzaje to przykład adhezji bezklejowej.

Czym są wielorazowe elektrostatyczne naklejki adhezyjne?

Wielorazowe naklejki adhezyjne to naklejki, które są pozbawione warstwy kleju. Są one wykonane z folii elektrostatycznej. Folia elektrostatyczna to materiał, który jest podatny na oddziaływania elektrostatyczne i dzięki temu można je mocno przymocować do różnych powierzchni. Dzięki wielokrotnemu użytkowaniu są one oszczędnym rozwiązaniem, zarówno czasowo jak i finansowo.

Do druku elektrostatycznych naklejek bezklejowych wykorzystywana jest elektrostatyczna folia adhezyjna. Jest to folia o specjalnych właściwościach, która przywiera do danej powierzchni dzięki oddziaływaniu elektrostatycznemu.

Naklejki bezklejowe najlepiej utrzymują się na całkowicie gładkich oraz płaskich powierzchniach – np. szklanych. Można aplikować je wielorazowo także na metalu czy tworzywie sztucznym.

To bardzo dobry wybór w przypadku np. szyb, luster, monitorów czy sprzętu AGD. Co więcej, jest to rozwiązanie wielokrotnego użytku – raz odklejoną naklejkę można z powodzeniem przenieść w inne miejsce i wykorzystać ponownie.

Co ciekawe, właściwości elektrostatyczne posiada zarówno jedna, jak i druga strona naklejki. Oznacza to, że tego rodzaju folię można naklejać na szybę czy inną powierzchnię nie tylko stroną zadrukowaną, ale i niezadrukowaną. Etykiety odlepne doskonale sprawdzają się w miejscach, w których ślady po kleju wyglądałyby nieestetycznie.

Co to jest elektrostatyczna folia adhezyjna?

Folia adhezyjna to specjalny rodzaj folii, który przylega do różnych powierzchni bez konieczności użycia kleju. Jest to możliwe dzięki ładunkom elektrostatycznym, które powstają między folią a powierzchnią, do której jest ona przyklejana. Folia adhezyjna jest zwykle wykonana z elastycznego i błyszczącego PVC, które może być białe lub przezroczyste.

Na folii można wykonać dowolną grafikę i drukować w wybranym formacie, co czyni ją doskonałym wyborem dla różnych materiałów reklamowych. Może być stosowana na różnych powierzchniach, takich jak szkło, PCV czy powierzchnie lakierowane. Jednak nadruk wykonany na folii adhezyjnej z czasem blaknie, co jest naturalnym zjawiskiem. Warto zauważyć, że folie adhezyjne różnią się od folii elektrostatycznych, które są mniej elastyczne i zapewniają większe krycie w wersji białej.

Łatwo usuwalne naklejki bez kleju – zalety elektrostatyki

Z naklejkami adhezyjnymi wiąże się szereg zalet. Jedną z nich jest bardzo łatwa, a przy tym szybka aplikacja.

Co więcej, po zdjęciu naklejki na powierzchni nie pozostają nawet najmniejsze ślady – tak jak ma to miejsce w przypadku naklejek z warstwą kleju. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy nalepka była przyklejona w danym miejscu jeden dzień, czy kilka miesięcy.

Mimo że naklejki elektrostatyczne nie posiadają kleju, bardzo dobrze przylegają do powierzchni, na których je zaaplikowano.

Są one również wielorazowe – a co za tym idzie, pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Raz zakupione nalepki można stosować jeszcze wiele razy bez konieczności zakupu nowych. Co najważniejsze, pomimo wielokrotnego odklejania i przyklejania, nie tracą one swojej przyczepności.

Ważne jest jedynie to, aby powierzchnia, na której znajdzie się nalepka, była czysta, sucha i całkiem gładka. Naklejki elektrostatyczne można bez przeszkód schować i wykorzystać ponownie za jakiś czas, ciesząc się taką samą jakością. Ponadto ich spodnia warstwa nadaje się do przemywania.

Jak przykleić naklejkę elektrostatyczną?

Naklejki elektrostatyczne są łatwe w użyciu i nie wymagają stosowania kleju. Oto proste kroki, które powinny być podjęte podczas naklejania naklejki elektrostatycznej:

  • Przygotuj powierzchnię: Przed nałożeniem naklejki upewnij się, że powierzchnia, do której ma być przyklejona, jest czysta i sucha. Możesz użyć wilgotnej ściereczki do usunięcia kurzu i brudu.
  • Zdejmij folię ochronną: Jeśli naklejka jest chroniona folią, zdejmij ją ostrożnie. Pamiętaj, aby nie dotykać klejącej strony naklejki, aby uniknąć zanieczyszczenia jej powierzchni.
  • Umieść naklejkę na powierzchni: Delikatnie umieść naklejkę na wybranej powierzchni. Staraj się nie tworzyć bańek powietrza pod naklejką. Jeśli jednak pojawią się bąbelki, możesz je usunąć, delikatnie przesuwając palcem od środka do krawędzi naklejki.
  • Dociskaj naklejkę: Po umieszczeniu naklejki na powierzchni, delikatnie dociskaj ją, aby zapewnić pełne przyleganie. Możesz użyć miękkiej ściereczki lub karty kredytowej, aby pomóc w tym procesie.
  • Sprawdź efekt: Na koniec sprawdź, czy naklejka jest prawidłowo przyklejona i czy nie ma żadnych bańek powietrza. Jeśli tak, możesz delikatnie je usunąć.

Pamiętaj, że naklejki elektrostatyczne można łatwo usunąć i nałożyć ponownie, więc jeśli nie jesteś zadowolony z pierwszego efektu, możesz spróbować jeszcze raz.

Przykłady zastosowań elektrostatycznych naklejek adhezyjnych:

Sprzęt elektroniczny i AGD – naklejki adhezyjne mogą być stosowane na sprzęcie elektronicznym do oznakowania lub personalizacji, prezentacji klasy energetycznej urządzenia itd. Często naklejki elektrostatyczne używane są do ochrony przed zarysowanianiami w sprzętach elektronicznych i jednocześnie msą nośnikiem reklamy lub informacji.

Edukacja i zabawa – uwielbiane przez najmłodszych i mogą być wykorzystywane do celów edukacyjnych i zabawy dla dzieci, które mogą bawić się nimi nie powodując zniszczenia ścian w domu .

Dekoracja wnętrz – naklejki na ściany, lustra, okna, szklane drzwi itd. Naklejki elektrostatyczne mogą służyć jako dekoracje ścienne, inne dekoracje lub na przykład jako dekoracyjny element zapewniający prywatność na okna w łazience.

Reklama i promocja, np. na witrynach sklepowych – naklejki elektrostatyczne są idealne do tworzenia szybkich i łatwych reklam, które można do gładkich powierzchni, takich jak okna sklepowe czy ściany. Mogą informować o wprowadzeniu nowej kolekcji lub czasowych promocjach. Jako, że są to naklejki bezklejowe, są łatwo usuwalne i nie pozostawiają śladów.

Naklejki na witrynie sklepowej w Dortmundzie

Dekoracje świąteczne czy sezonowe. Naklejki elektrostatyczne są idealne do tworzenia dekoracji okiennych na różne święta i okazje.

Oznaczanie produktów – elektrostatyczne naklejki adhezyjne mogą służyć do tymczasowego oznaczania produktów, na przykład w sklepach.

Naklejki na sprzęt biurowy. Naklejki adhezyjne mogą być stosowane na sprzęcie biurowym do oznakowania lub personalizacji.

Do kampanii społecznych – naklejane masowo na szybach i samochodach Mogą służyć jako narzędzie komunikacji w kampaniach społecznych lub politycznych.

Elerostatyczne naklejki adhezyjne mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Mogą być stosowane do oznakowania i personalizacji sprzętu elektronicznego i AGD, a także do ochrony przed zarysowaniami.

Są również wykorzystywane w edukacji i zabawie dla dzieci, dekoracji wnętrz, promocji i reklamie, dekoracjach świątecznych czy do oznaczania produktów w sklepach. Naklejki elektrostatyczne są wszechstronne i łatwe do usunięcia, nie zostawiając śladów.

Masz pomysły na inne zastosowania – pomozemy Ci je zrealizować!

Naklejki wielokrotnego użytku dla Twojej firmy

W POLINAL® wykonujemy wielorazowe elektrostatyczne naklejki adhezyjne na zamówienie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby firmy. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz dla swojej firmy naklejek okrągłych, prostokątnych, czy tych o nieregularnych kształtach – wykonamy każdy z tych rodzajów. Umożliwiamy zamówienie naklejek bezklejowych przez Internet z dostawą prosto do biura. To bardzo duża oszczędność czasu, który można poświęcić na inne ważne działania. Zapraszamy do kontaktu!