Naklejki i etykiety na paczki i przesyłki kurierskie

Naklejki to nieodłączny i uniwersalny element przesyłek o szerokim zastosowaniu. Dzięki nim możliwe jest szybkie i łatwe oznaczenie i komunikowanie, czego dotyczy dana paczka. Naklejka to nie tylko ozdoba, ale także funkcjonalny element w transporcie, który pozwala sprawnie wysyłać i dotrzeć produktom pod właściwy adres.

Pomaga też na łatwiej i szybciej odnaleźć przesyłki wśród innych, a także poprawia doświadczenie zakupowe adresatów wysyłek. Zawiera uniwersalne symbole rozpoznawalne na całym świecie – w transporcie krajowym i zagranicznym.

naklejki logo na paczki kurierskie

Naklejki na paczki – czym są?

To etykiety samoprzylepne, które są przyklejane na opakowaniach wysyłkowych. Są one używane w celu identyfikacji kartonów, adresów oraz rodzaju towaru. Często zawierają informacje o wadze, rozmiarze i wartości przesyłki oraz numery śledzenia, które pozwalają śledzić paczkę w czasie rzeczywistym.

Są one również używane w celu oznakowania kartonów z różnymi rodzajami towarów, takich jak żywność, materiały niebezpieczne czy krytyczne medycznie.

Przyklejanie naklejek na opakowania pozwala na łatwiejsze i bardziej efektywne zarządzanie procesami logistycznymi i zapewnia bezpieczeństwo paczek i ich zawartości.

Pomimo, że są wykonane z wysokiej jakości papieru samoprzylepnego, a nie folii, to warstwa laminatu lub lakieru sprawia, że są wystarczająco odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne na czas dostawy.

Kiedy warto stosować dodatkowe naklejki i etykiety z logo na paczki?

Naklejki i etykiety z logo najlepiej stosować na paczkach, gdy chcemy zwiększyć rozpoznawalność marki i budować jej profesjonalny wizerunek. Są one szczególnie pomocne w przypadku wysyłek, ponieważ za każdym razem, gdy klient odbiera przesyłkę, widzi nasze logo i kojarzy je z naszą marką.

Nalepki i etykiety z logo pomagają zapobiegać pomyłkom, gdyż łatwiej jest rozpoznać karton należący do danej firmy.

Dodatkowo, etykiety z logo mogą być dobrym narzędziem marketingowym, wspierając promocję marki wśród osób, które nie są jeszcze naszymi klientami. Jeżeli stosujesz brandowane naklejki na paczkach, powinny być one zgodne z wytycznymi systemu identyfikacji wizualnej.

Nie warto lekceważyć znaczenia naklejek z logo na paczki, gdyż to właśnie one są wizytówką firmy w oczach adresata i kuriera. Starannie przygotowane i oznaczone opakowania zwiększą zaufanie do naszej marki oraz przyczynią się do zadowolenia klienta.

etykiety na paczki i przesyłki naklejone na tubę

Rodzaje naklejek na paczki:

 • etykiety wysyłkowe adresowe
 • ostrzegawcze
 • informacyjne i identyfikacyjne
 • zabezpieczające z nadrukami
 • promocyjne
 • etykiety i naklejki radiowe RFID

Etykiety wysyłkowe adresowe

Zawierają informacje o miejscu docelowym, takie jak imię i nazwisko odbiorcy, adres wysyłki, kod pocztowy i inne dane. Najczęściej z kodem kreskowym – takie nalepki są odczytywane przez skanery na sortowniach. Umożliwia to automatyczne sortowanie i minimalizuje błędy ludzkie przy przetwarzaniu danych. Zwykle drukowane są na zwykłej drukarce w biurze i mają charakter informacyjny.

Naklejki ostrzegawcze na paczki

Służą do informowania o potencjalnych zagrożeniach związanych z zawartością paczki. Ostrzegają przed delikatnymi lub łatwymi do uszkodzenia przedmiotami, które wymagają szczególnego traktowania. T ważne gdy przesyłane są np. produkty elektroniczne i inne produkty wrażliwe na stłuczenie lub zgniecenie. Najczęściej zawierają informacje, m.in: 

 • „ostrożnie”
 • „nie rzucać”
 • „fragile”
 • „szkło”, „uwaga szkło”, „znajduje się szkło”
 • „góra”

Często zawierają informacje o „łamliwych” lub „szklanych” elementach, które potrzebują specjalnego traktowania.

Naklejki instrukcyjne na paczki
Naklejki instrukcyjne na paczki – przykłady piktogramów
Naklejka fragile na paczce
Naklejka informująca o delikatnej zawartości „Fragile”

Innym rodzajem naklejek ostrzegawczych na paczki są etykiety ostrzegawcze informujące o potencjalnie niebezpiecznych materiałach, takich jak na przykład ogniwa elektryczne, baterie litowo-jonowe i inne. Takie etykiety ostrzegawcze na paczki kurierskie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas transportu i magazynowania.

Naklejka ostrzegawcza - baterie w paczce
Naklejka informująca o potencjalnie niebezpiecznej zawartości.

Informują one pracowników firm kurierskich oraz innych osób zaangażowanych w proces dystrybucji o konieczności zachowania szczególnej ostrożności oraz o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą wynikać z niewłaściwego obchodzenia się z przesyłką. Dodatkowo, tego typu naklejki często zawierają specyficzne symbole i instrukcje dotyczące sposobu przechowywania i transportu, co pomaga w uniknięciu awarii lub uszkodzeń zarówno paczki, jak i otoczenia.

Naklejki informacyjne i identyfikacyjne

Nalepki informacyjne i etykiety logistyczne zawierają dane niezbędne do prawidłowej dystrybucji i dostawy paczki. Mogą to być dane nadawcy paczki, adres wysyłki i inne dane.

Naklejki identyfikacyjne są używane przez firmy kurierskie do śledzenia przesyłek. Zawierają one zazwyczaj kod kreskowy lub QR code, który umożliwia monitorowanie statusu dostawy na jej kolejnych etapach. Paczki kurierskie mają nalepki z kodami kreskowymi lub QR kodem zawierające dane informacyjne. Jest to duże ułatwienie, gdyż w obecnie skanery kodów weszły do powszechnego użycia.

Osoba skanuję kod kreskowy naklejony na paczkę.
Etykieta na paczkę z kodem kreskowym.

Naklejki zabezpieczające 

Służą do zabezpieczenia opakowania przed otwarciem lub manipulacją podczas transportu. Zwykle zawierają napisy: „wyłącznie do rąk kuriera” lub „uwaga: zabezpieczone taśmą”. Do tego rodzaju taśm i nalepek stosuje się mocny klej, który uniemożliwia zerwanie nalepki bez pozostawienia śladów. Dzięki tym zabezpieczeniom produkty docierają w nienaruszonym stanie.

Naklejki promocyjne

Nalepki promocyjne i reklamowe z logo mają na celu promowanie marki lub promocję konkretnych produktów. Zawierają logo firmy i wspierają branding marki lub zachęcają do ponownych zakupów kuponami „darmowa dostawa”.

Etykiety i naklejki radiowe RFID (Radio Frequency Identification).

To małe, bezprzewodowe urządzenia, które przechowują informacje i służą do identyfikacji oraz śledzenia obiektów lub osób. Etykiety te składają się z mikroczipu oraz antenki i są w stanie przesyłać informacje poprzez fale radiowe do odczytników RFID. Mogą być stosowane w wielu dziedzinach, takich jak logistyka, kontrola dostępu, magazynowanie czy przemysł spożywczy. RFID ułatwia automatyczne zgłaszanie i odczytywanie danych, co przyspiesza procesy produkcyjne, logistyczne i handlowe.

Grafika pokazująca naklejkę RFID na paczce i czytnik RFID.
Grafika pokazująca naklejkę RFID na paczce i czytnik RFID.

Naklejki ostrzegawcze na paczki – o czym informują?

Naklejki ostrzegawcze na paczki to oznakowanie, które informuje o zawartości nadania, która może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi oraz dla środowiska.

Mogą również informować o konieczności zachowania ostrożności przy obsłudze przesyłki, np. „łatwopalne”, „łamliwe”, „nie dotykać nożem”. Takie ostrzeżenia mają zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób, które obsługują lub mają kontakt z daną przesyłką.

Gdzie można kupić naklejki na paczki?

Większość takich produktów znajdziesz i kupisz w sklepach internetowych już od 100 sztuk, w sklepach papierniczych, sklepach z artykułami biurowymi oraz w niektórych sklepach z artykułami dla przesyłek, gdzie jest bardzo szeroki wybór gotowych produktów.

Jeśli regularnie potrzebujesz etykiet na paczki to warto sprawdzić ofertę druku w większym nakładzie online w drukarniach specjalizujących się w produkcji naklejek. Można je zamówić zarówno na arkuszach, jak i jako etykiety samoprzylepne na rolce. Wymagają mocnego kleju, żeby nigdy nie odpadły w trudnych warunkach.

Jeśli prowadzisz sklep internetowy i nadajesz dużo paczek oraz przesyłek, to warto zaopatrzyć się w wiekszą ilość etykiet i naklejek na paczki, żeby zadbać o ich stałą dostępność. Zlecenie większych nakładów sprawia, że logistyka jest później bardziej ekonomiczna.

Warto zwrócić uwagę na wysoką jakość nalepek. Czytelny nadruk to gwarancja prawidłowego odczytania etykiety przez kuriera. Dzięki temu unikamy opóźnienia w dostawie i mamy pewność, że towar nie utknie w transporcie. Nalepki i etykiety na paczki możesz zamawiać przez internet w drukarni naklejek POLINAL. Możesz wtedy liczyć na dobrą jakość i szybką realizację zamówień.