Etykiety na produkty spożywcze – o czym warto pamiętać?

Etykiety umieszczane na produktach spożywczych pełnią zarówno funkcję informacyjną, jak i marketingową. Co powinno się na nich znajdować i o czym warto pamiętać na etapie ich projektowania oraz druku?

etykiety na produktach spożywczych

Etykiety – forma reklamy produktów spożywczych

Etykiety, znajdujące się na artykułach spożywczych, nie tylko informują o zawartości opakowania. To także bardzo dobra reklama dowolnego produktu. Klient kojarzy go później z konkretną grafiką, kolorystyką oraz treścią umieszczoną na etykiecie.

Jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć nowych klientów, być może to czas na drobne zmiany w dotychczasowych etykietach? Im ciekawiej je zaprojektujesz, tym większe zainteresowanie będzie wzbudzał dany produkt.

W drukarni możesz wybrać także odpowiednie wykończenie etykiet – matowe bądź błyszczące – które również ma wpływ na ich wygląd oraz odbiór.

Funkcja informacyjna etykiet produktowych

Etykiety produktowe powinny zawierać określone informacje, zwiększające wiedzę klienta na temat danego produktu. Są one ściśle określone w ustawach prawa. Podstawową informacją jest ta dotycząca zawartości opakowania oraz producenta.

Bardzo istotne są takie elementy, jak data przydatności do spożycia, dokładny skład produktu wraz z tabelą składników odżywczych oraz wyszczególnione alergeny. Na etykiecie powinna widnieć również waga danego artykułu spożywczego, kod kreskowy i adres producenta.

Trwałość etykiet – bardzo istotna

Etykiety umieszczane na produktach spożywczych powinny charakteryzować się odpowiedną trwałością. W zależności od cyklu życia produktu stosujemy etykiety papierowe lub z folii. Jest to szczególnie istotne w przypadku artykułów przechowywanych w niskich temperaturach lub narażonych na trudne warunki przechowywania.

Ważny jest m.in. rodzaj folii, z jakiej są one wykonane. Drukując je, warto zapytać o możliwość ich wzmocnienia. Czasem dobrym sposobem jest nałożenie laminatu – w ten sposób zabezpieczamy naklejki produktowe w Polinal. Tak wykonane etykiety są znacznie bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie, czy promieniowanie słoneczne.

Projektowanie etykiet na produkty spożywcze

Jeżeli zależy Ci na wykonaniu etykiet na produkty spożywcze w wysokiej jakości, nie wybieraj tradycyjnej drukarni, produkującej ulotki czy wizytówki.

Drukarnie specjalistyczne zajmujące drukiem naklejek, w tym etykiet na produkty spożywcze, skupiają się na wielu aspektach dopasowania etykiet do produktu. Pracują one wyłącznie na samoprzylepnych materiałach – papierach lub foliach. Wszystkie projekty od klientów są dokładnie analizowane i odzwierciedlane na folii z maksymalną starannością. Na produkty spożywcze najczęściej stosuje się etykiety samoprzylepne na rolce.

Klienci mają możliwość wybrania własnego projektu, kształtu oraz rozmiaru etykiet, a następnie uczestniczą w procesie ich przygotowywania. Często stosowaną opcją są również próbki wydruku. Dzięki nim klient ma pewność, że etykiety będą dokładnie takie, jakich oczekuje. Warto więc postawić na sprawdzonego producenta oznakowań samoprzylepnych.