(Nie)wielki słownik pojęć poligraficznych

W dzisiejszym artykule przedstawiamy przegląd pojęć związanych z poligrafią i działalnością POLINAL®. W znacznym stopniu pomogą one w poprawnym złożeniu zamówienia na wydruki dla Twojej firmy.

Poligrafia

Poligrafia jest dziedziną techniki, która zajmuje się procesami wytwarzania druków oraz zadrukowanych opakowań na rozmaitych podłożach. Umożliwia ona również przygotowanie materiałów reklamowych i informacyjnych.

Grafika bitmapowa (rastrowa)

Grafika bitmapowa – inaczej rastrowa – to taki rodzaj grafiki komputerowej, w którym obraz składa się z wielu pojedynczych kolorowych punktów – pikseli. Jest ona wykorzystywana do prezentacji zdjęć i ilustracji. Po ich powiększeniu obserwujemy spadek jakości.

Grafika wektorowa

Grafika wektorowa to uzupełnienie grafiki bitmapowej. W tym przypadku obraz zapisywany jest w postaci brył i figur geometrycznych, wypełnionych kolorem, które nakładają się na siebie. Po powiększeniu obraz nie traci na jakości.

CMYK

CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów farb drukarskich, które wykorzystywane są m.in. w poligrafii. To cyjan (C – cyan), magenta (M), żółty (Y – yellow) i czarny (K – key colour). Po ich połączeniu uzyskujemy szereg innych odcieni.

RGB

RGB to przestrzeń barw, której nazwa pochodzi od trzech wiązek światła – czerwonej (red), zielonej (green) i niebieskiej (blue). Powstała ona w oparciu o właściwości odbiorcze oka człowieka. Poprzez zmieszanie tych trzech barw, mamy wrażenie widzenia innych kolorów.

PANTONE

Pantone jest paletą jednolitych kolorów. W przeciwieństwie do CMYK, nie powstają one dzięki nanoszeniu druku na powierzchnię bądź mieszaniu farb – są przygotowywane wcześniej. Druk Pantone wykorzystywany jest w największych światowych kampaniach reklamowych.

Gradient

Gradient w grafice komputerowej polega na wypełnieniu konkretnego obszaru płynnym przejściem tonalnym między minimum dwoma kolorami. Jedną z jego form jest nadawanie obiektom efektu cienia.

Krzywe

Krzywe w grafice umożliwiają modelowanie rozmaitych krzywizn. Grafika w krzywych nie posiada pikseli, tak jak ma to miejsce w przypadku tej rastrowej. Nawet po wielokrotnym powiększeniu, jakość pozostaje wysoka.

Spady

Spady drukarskie to zadrukowany obszar, wychodzący poza krawędź finalnego wydruku. Dzięki nim po przycięciu arkusza obszar druku wciąż dochodzi do krawędzi. To ważne, aby spady były zachowane – wówczas grafika lub tekst na pewno nie zostaną ucięte.

DTP

DTP to wszystkie czynności związane z przygotowywaniem materiałów, które następnie zostaną powielone metodami poligraficznymi. Są one wykonywane przy użyciu komputera
i odpowiednich programów graficznych.

Rodzaje plików i rozszerzeń

 • CDR – rozszerzenie domyśle dla plików z Corel Draw, czyli rysunków opartych na grafice wektorowej;
 • PDF – wieloplatformowy dokument utworzony przez Adobe Acrobat bądź inną aplikację PDF;
 • EPS – format będący podzbiorem języka PostScript, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej w formie pozwalającej na osadzanie w innych dokumentach;
 • AI – opracowany przez Adobe zastrzeżony format plików, otwieranych i edytowanych w Adobe Illustrator;
 • TIFF – służy do zapisu grafiki rastrowej, która obejmuje m.in. fotografie;
 • JPG – format realizowany do przechowywania cyfrowych obrazów oraz zdjęć ze wsparciem dla koloru 24-bitowego;
 • GIF – plik graficzny używany do grafiki internetowej, który może zawierać do 256 indeksowanych barw;
 • PCX – rozszerzenie pliku PCX wykorzystuje się dla formatu obrazu bitmapowego, stworzonego w programie Paintbrush;
 • BMP – format pliku z grafiką bitmapową, opracowany m.in. dla systemu OS/2 czy interfejsów systemów Microsoft;
 • SVG – plik graficzny, który wykorzystuje dwuwymiarowy format grafiki wektorowej;
 • RAW – format plików dla nieprzetworzonych i nieskompresowanych obrazów generowanych przez aparaty cyfrowe.

Linia cięcia

Linia cięcia to miejsce, w którym wydruk zostanie przycięty.

Jednostki rozdzielczości

 • DPI – ilość punktów obrazu na danym calu wydruku;
 • CM – jeden centymetr to równowartość ok. 28 pikseli;
 • pixel – najmniejszy element obrazu wyświetlanego na ekranie, może mieć postać bardzo małych kwadratów, prostokątów i trójkątów wypełnionych kolorem.

Czcionka

Czcionka to kształt i wielkość liter w druku oraz dawny rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego.

Font

Font jest zestawem czcionek w postaci elektronicznej, zakodowanych dla danego urządzenia bądź oprogramowania.

Krój

Krój to całościowy obraz znaków i występującym między nimi wartości, np. interlinia czy kształt szeryfów.

Gramatura

Gramatura to inaczej grubość papieru wykorzystywanego do druku. Im wyższa jest jej wartość, tym papier jest sztywniejszy.

Offset

Offset – inaczej druk offsetowy – jest jedną z najpopularniejszych technik druku płaskiego. Wyróżnia go nieco większa rozdzielczość i niższa cena niż w przypadku druku solwentowego.