Jak oznaczyć środki trwałe, aby uprościć inwentaryzację?

Istnieje kilka sposobów na znakowanie środków trwałych, mających na celu ułatwienie inwentaryzacji. W połączeniu z programami do inwentaryzacji, odpowiednie oznaczenie produktów może znacząco przyspieszyć i uprościć cały proces. Z jakich metod znakowania warto zatem skorzystać?

oznakowanie środków trwałych - czytnik i etykieta

Kod kreskowy

Jedną z metod znakowania środków trwałych jest umieszczenie na nich kodu kreskowego. To przystępne cenowo rozwiązanie – jego koszt może być nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku chipów RFID.

Kody kreskowe nadają się m.in. do oznaczania niewielkich sprzętów o mniejszej wartości. Niekiedy produkty mają już kod handlowy EAN-13 naniesiony fabrycznie – dzięki temu podczas inwentaryzacji mamy znacznie mniej pracy.

Decydując się na etykiety z kodami, należy zwracać szczególną uwagę na ich wytrzymałość. Jeśli nie będą one zbyt trwałe – np. szybko odkleją się od opakowania lub wyblakną – nie będzie możliwości zeskanowania kodu. Mając do czynienia z towarami przechowywanymi w trudnych warunkach, najlepiej postawić na foliowe etykiety o wysokiej przyczepności i trwałości.

Dobrym pomysłem jest również dodatkowe zabezpieczenie etykiety z kodem kreskowym kolejną warstwą – dzięki temu znacznie trudniej będzie ją zetrzeć lub zniszczyć. Wielkości etykiet z kodem kreskowym powinny być odpowiednio dopasowane do rozmiaru przedmiotu. Jeśli jednak kod jest większy, znacznie łatwiej jest go zeskanować – warto o tym pamiętać, projektując etykiety.

Chip RFID

Inną popularną metodą znakowania środków trwałych są tzw. chipy RFID, wykorzystywane głównie w przypadku cennych przedmiotów. Ich działanie polega na wysyłaniu oraz odbieraniu fal radiowych między chipem a czytnikiem.

To rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w przypadku towarów przechowywanych w trudniejszych warunkach. Chipy są bowiem znacznie bardziej odporne na zniszczenia i niską temperaturę niż etykiety z kodem kreskowym.

Warto jednak wiedzieć, że nie nadają się one do wszystkich rodzajów produktów. Chipy RFID są znacznie droższe niż wspomniana wcześniej metoda. Decydując się na ten sposób znakowania, możemy mieć jednak pewność, że nie ulegnie on uszkodzeniu tak jak może to mieć miejsce w przypadku foliowych etykiet.

Chipy znacząco przyspieszają cały proces inwentaryzacji – korzystając z przenośnego czytnika fal, nie ma potrzeby sprawdzania każdego towaru z osobna. Przedmiot sam odczytuje chip z większej ilości produktów w tym samym czasie.

Etykiety z kodami kreskowymi w POLINAL®

W POLINAL® produkujemy etykiety samoprzylepne z kodami kreskowymi drukowane na roli w różnej ilości. Ich największym atutem jest duża wytrzymałość zarówno na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, jak również na wilgoć czy niskie temperatury. Odpowiednia warstwa mocnego kleju sprawia, że etykiety przylegają do produktów niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu. To duże ułatwienie w przypadku inwentaryzacji niezależnie od zakładu.