Etykiety na kosmetyki

Kosmetyki to nieodłączny element naszej codziennej pielęgnacji. Wybierając produkty, które nałożymy na skórę, chcemy mieć pewność, że są bezpieczne i skuteczne. Kluczową rolę w tym procesie pełnią etykiety na kosmetyki, które informują nas o składzie, pochodzeniu, zastosowaniu i wiele więcej.

Właściwe oznakowanie produktów kosmetycznych jest nie tylko kwestią etyki biznesowej, ale również wymogiem prawnym zarówno na poziomie polskim, jak i europejskim.

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 roku, etykiety na kosmetyki muszą zawierać szereg konkretnych informacji. Zaliczają się do nich między innymi: nazwa i adres producenta, kraju pochodzenia (jeśli produkt pochodzi spoza UE), termin przydatności do użycia, numer partii, funkcja produktu oraz ostrzeżenia i instrukcje użytkowania na opakowaniu zewnętrznym.

W Polsce, dodatkowo obowiązuje ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych roku, która zobowiązuje producentów do umieszczania na etykietach informacji w języku polskim, co dodatkowo chroni konsumentów przed nieporozumieniami.

Etykiety na kosmetyki są więc nie tylko praktycznym narzędziem, ale i gwarancją bezpieczeństwa dla konsumentów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali na nie uwagę i umieli prawidłowo je interpretować. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co powinniśmy na nich znaleźć.

etykiety kosmetyczne na opakowaniu

Funkcje etykiet na produkty kosmetyczne

Każdy kosmetyk powinien posiadać czytelną etykietę, informującą o znajdującym się w środku preparacie. Stanowi ona nie tylko źródło podstawowych informacji o jego składnikach czy dacie ważności, ale i metodę reklamy produktu. W niektórych przypadkach funkcja kosmetyku może być wywnioskowana z prezentacji produktu, formy lub kształtu opakowania, takich jak szminka czy tusz do rzęs.

Charakterystyczna etykieta o oryginalnym designie od razu przykuwa uwagę potencjalnego klienta i jest w stanie utkwić w jego pamięci. To jedna z form budowania wizerunku marki z branży kosmetycznej.

Reklama na etykiecie kosmetyku.

Kosmetyki to produkty, które w dużej mierze kupujemy oczami. Jak wygląda opakowanie, jak prezentuje się na sklepowej półce, jakie informacje zawiera etykieta – wszystko to ma ogromny wpływ na naszą decyzję o zakupie.

Producenci kosmetyków wiedzą, że dobrze oznakowany kosmetyk umieszczony w widocznym miejscu na sklepowej półce czy odpowiednim obszarze sklepu internetowego szybko zainteresuje kolejne osoby. To nie jest jednak tylko kwestia estetyki – jakość opakowania i etykiety znacząco wpływa na sposób postrzegania danego produktu oraz decyzje zakupowe odbiorców.

Wyróżnij się na tle konkurencji

Pierwsze wrażenie ma znaczenie. Opakowanie jest swoistą „wizytówką” produktu, która ma za zadanie przyciągnąć uwagę klienta. Kolorowe, błyszczące, z unikalnym designem – takie opakowania przyciągają wzrok i budzą ciekawość. Ale to nie tylko wygląd zewnętrzny ma znaczenie – równie ważna jest jakość materiałów, z których opakowanie zostało wykonane. Trwałe, solidne opakowanie to sygnał dla klienta, że produkt jest wysokiej jakości. Oznakowanie materiału, choć nieobowiązkowe, ułatwia recykling i jest istotnym elementem w kontekście ekologii.

Projekt etykiet dla serii kosmetyków ekologicznych.
Projekt etykiet dla serii kosmetyków ekologicznych.

Etykiety samoprzylepne – źródło informacji o produkcie

Etykieta kosmetyczna to źródło kluczowych informacji o produkcie. To na niej dowiadujemy się, co znajduje się w środku opakowania. Lista składników, potencjalne alergeny, sposób użycia, data minimalnej trwałości – to wszystko wpływa na naszą decyzję o zakupie. Dlatego tak ważne jest, aby etykieta była czytelna, zrozumiała i zawierała wszystkie niezbędne informacje.

Dobrze oznakowany kosmetyk, umieszczony w odpowiednim miejscu, szybko przyciągnie uwagę klientów. Ale to nie tylko kwestia przyciągnięcia uwagi – to także budowanie zaufania. Klient, który widzi, że producent dba o każdy detal, od opakowania po etykietę, poczuje się pewniej, decydując się na zakup. A to przekłada się bezpośrednio na sukces produktu na rynku.

Co muszą zawierać etykiety na kosmetyki?

Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych, stawiają wymogi co do zawartości etykiet. Zgodnie z przepisami prawa polskiego i europejskiego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego), etykieta produktu kosmetycznego dopuszczonego na rynku polskim musi zawierać następujące elementy:

  • Nazwa i adres firmy, producenta lub dystrybutora. Nazwa i adres firmy jest niezbędny, aby konsument mógł skontaktować się z producentem w przypadku pytań lub problemów.
  • Kraj pochodzenia. Jeżeli produkt został wyprodukowany poza Unią Europejską, na etykiecie musi znaleźć się informacja o kraju, w którym został wyprodukowany.
  • Termin przydatności do użycia. Na etykiecie musi znaleźć się termin ważności – data, do której produkt jest bezpieczny do użycia, a po jej upływie może stracić swoje właściwości lub stać się szkodliwy. Jest to kod PAO (Period-after-opening), wyrażona zwrotem “najlepiej zużyć przed końcem” lub symbolem klepsydry. Zgodnie z obecnymi przepisami nie jest wymagana dla: produktów jednorazowego użytku (np. farby do włosów), produktów, których się nie otwiera (np. aerozole), produktów niewrażliwych na działanie środowiska zewnętrznego. Istotne znaczenie dla terminu przydatności ma trwałość produktu.
  • Numer partii lub numer serii. Pozwala to na identyfikację konkretnej partii produktu, co jest szczególnie ważne w przypadku wycofywania produktów z rynku.
  • Funkcja produktu. Jeżeli z nazwy produktu nie wynika jego funkcja, na etykiecie kosmetyku powinna znaleźć się informacja o tym, do czego produkt służy.
  • Instrukcje dotyczące użytkowania i ostrzeżenia: Na etykiecie powinny znaleźć się wszelkie ostrzeżenia dotyczące używania produktu, a także instrukcje, które pomogą konsumentowi prawidłowo korzystać z produktu. Dodatkowo może zwierać informacje jak np. czy kosmetyk może powodować uczulenia, czy jest to produkt łatwopalny i inne szczególne ostrzeżenia.
  • Składniki (INCI): Skład kosmetyku – składniki muszą być wymienione według tzw. nomenklatury INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Składniki mogą być wymienione w dowolnej kolejności.
  • Pojemność nominalna: Na etykiecie powinna znaleźć się informacja o ilości produktu w opakowaniu, wyrażona w gramach (g) dla produktów stałych lub mililitrach (ml) dla produktów płynnych, a także objętość produktu.
  • Informacje w języku polskim: Zgodnie z polskim prawem, wszystkie powyższe informacje muszą być dostępne w języku polskim.

Pamiętajmy, że czytanie i rozumienie etykiet na produktach kosmetycznych to klucz do ich bezpiecznego i skutecznego używania.

Poza obowiązkowymi informacjami, projektując etykiety na produkty kosmetyczne, należy zwrócić uwagę także na ich stronę wizualną – powinny one od razu kojarzyć się z danym produktem i marką. Powinny wspierać w komunikacji wysokiej jakości wykonania produktu.

Jak opisać dokładny skład kosmetyku?

Opis składu kosmetyku to bardzo ważna informacja dla każdego użytkownika. Warto zwracać na nią uwagę, ponieważ dzięki niej możemy uniknąć alergii czy innych niepożądanych skutków ubocznych. Jak więc powinien wyglądać opis składu dotyczący produktów kosmetycznych?

Projekt etykiety na kosmetyk - odżywkę do włosów.
Projekt etykiety na kosmetyk – odżywkę do włosów. Etykieta na tył kosmetyku uwzględnia skład i inne wymagane prawem elementy.

Projekt etykiety na kosmetyk – odżywkę do włosów. Etykieta na tył kosmetyku uwzględnia skład i inne wymagane prawem elementy.

Przede wszystkim powinien być precyzyjny i czytelny. W opisie powinny znaleźć się nazwy dokładny skład kosmetyku, w kolejności składników od największej do najmniejszej ilości. Szczególną uwagę należy zwrócić również na informację o składnikach aktywnych, czyli tych, które odpowiadają za działanie produktu. Dla osób o wrażliwej skórze ważne są też informacje o składnikach kompozycji zapachowych, które mogą być potencjalnie uczulające.

Dodatkowe informacje na etykiecie kosmetycznej, w tym trwałość produktu

Warto także zwrócić szczególną uwagę na obecność parabenów czy innych niepożądanych dodatków. Poza tym, opis składu powinien być przetłumaczony na język polski, aby każdy mógł łatwo go zrozumieć. Ważne jest również, aby kosmetyki zawierały symbole wskazujące na ochronę przed promieniowaniem UVA i promieniowaniem UVB. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dokładnie wiemy, co aplikujemy na skórę i jakie skutki możemy spodziewać się po danym produkcie.

Etykiety na kosmetyki wspierają też marketing w branży beauty

Dobrym pomysłem okaże się subtelne zdobienie na opakowaniu, nawiązujące do składu czy rodzaju kosmetyku. Design etykiet na kosmetyki powinien być jednak raczej minimalistyczny i czytelny. Warto zadbać o spójność całej linii produktowej i ich etykiet, zwłaszcza w przypadku produktów premium.

Jeżeli produkt kosmetyczny, np. krem posiada w pełni naturalny lub wegański skład, dobrze jest umieszczać na etykiecie także tę informację, np. w postaci grafiki – dla wielu klientów ma ona duże znaczenie.

Niekiedy na etykietach samoprzylepnych na kosmetyki widnieją także oznaczenia i ostrzeżenia związane z użytkowaniem preparatu. Obecność dodatkowych ostrzeżeń najczęściej wynika jednoznacznie z zawartości określonych składników, np. na produktach z Benzalkonium Chloride, chlorkiem benzalkonium, musi być umieszczone ostrzeżenie 'Unikać kontaktu z oczami’. Nie jest to informacja konieczna, jednak może uchronić przed przykrymi konsekwencjami nieprawidłowego stosowania, np. podrażnieniami.

Estetyka etykiety na kosmetyki

W branży beauty bardzo ważna jest estetyka, wyjątkowość, sposób wykonania i forma prezentacji produktów. Zarówno pod względem graficznym, jak i funkcjonalnym. Korzystając na przykład z przezroczystych opakowań ze szkła warto dopasować do tego transparentną etykietę. Trzeba pamiętać, że etykiety i ich label look musi być czytelny, więc czcionka musi być nadrukowana bardzo precyzyjnie. Dodatkowo, oznakowanie materiału, choć nieobowiązkowe, może ułatwić recykling i poprawić system zarządzania odpadami.

Projeky opakowań na kosmetyki - krem i mydło masło shea
Projekt etykiet na kosmetyki do pielęgnacji skóry.

Wymagania technologiczne dla etykiet w branży kosmetycznej

Znakując produkty wykonane z PP, PE lub PET lub szklane często narażone na działanie wilgoci używamy papierów samoprzylepnych pokrytych dodatkową wodoodporną warstwą lakieru. Do druku etykiet na wymagające podłoża korzystamy też z folii samoprzylepnej, która jest w pełni odporna na wodę.

Oferowane przez nas wysokiej jakości drukowane naklejki foliowe są odporne zarówno na wodę jak i na oleiste substancje zawarte w wielu kosmetykach, co jest szczególnie istotne dla producentów kosmetyków. Dzięki temu są one odpowiednio przystosowane do warunków użytkowania produktu. Mają też mocy klej, który trwale łączy etykietę z produktem.

Etykiety na kosmetyki w ofercie druku POLINAL®

Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją kosmetyków, a Tobie zależy na najwyższej jakości trwałych, estetycznych i skutecznych etykietach produktowych, w drukarni POLINAL® chętnie je dla Ciebie przygotujemy. Producenci kosmetyków, którzy dbają o nowoczesne rozwiązania projektowe, takie jak 'no label look’ i minimalizm, znajdą u nas idealne etykiety. Zwiększysz dzięki nim rozpoznawalność swojej marki, zadbasz o jej wizerunek i wpłyniesz na sprzedaż.

Usługi Polinal

Wykonujemy druk etykiet samoprzylepnych na roli dla branży kosmetycznej na indywidualne zamówienie, uwzględniając osobiste preferencje każdego Klienta i korzystając z komponentów sprawdzonych producentów. Producent etykiet i naklejek POLINAL® zaprasza do współpracy. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Wyślij e-mail lub skorzystaj z formularza wyceny.