Folia monomeryczna, polimerowa, adhezyjna, wylewana?

Rodzaje folii do celów reklamowych

Folia reklamowa to nieodłączny element marketingu i reklamy. Folia samoprzylepna dzięki swojej wszechstronności i możliwościom personalizacji, stanowi jedno z najbardziej efektywnych narzędzi promocyjnych. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom folii reklamowych, ich zastosowaniom i korzyściom, które mogą przynieść Twojej firmie. Czy wiesz, że wybór odpowiedniej folii może znacząco wpłynąć na skuteczność Twojej reklamy? Zapraszamy do lektury!

Różne podziały i klasyfikacje folii reklamowych.

Folie reklamowe jak każda technologia mogą być klasyfikowane ze względu na różne czynniki, charakterystykę, właściwości i zastosowania. Najbardziej popularne klasyfikacje folii samoprzylepnych to podziały ze względu na:

 • sposób produkcji (rodzaje folii)
 • trwałość folii (np. na warunki atmosferyczne, temperaturę, uszkodzenia mechaniczne itp.),
 • zastosowanie, miejsca ekspozycji,
 • rodzaj kleju i siłę i rodzaj przyczepności,
 • wykończenie i kolory,
 • zabezpieczenie, w tym przed uszkodzeniami mechanicznymi,
 • inne

Podział folii reklamowych ze względu na sposób produkcji

Folie monomeryczne i polimerowe to folie walcowane. Oznacza to, że są one walcowane lub kalandrowane do określonej grubości. Mieszanka surowców i pigmentów tworzy pastę PCV. Pastę tę walcuje się na żądaną grubość i szerokość. Folia jest poddawana napięciu i rozciąganiu.

Folie wylewane to folie polimerowe kształtowane przez wylewanie na taśmę castingową i wkolejnym etapie chłodzone i pokrywane klejem.

Główne rodzaje foli reklamowych

Poniższy podział bazuje na rodzaju materiału i sposobie produkcji.

 • Folia monomeryczna to najpopularniejszy folia reklamowa, który jest produkowany poprzez połączenie różnych monomerów. Folia ta jest idealna do krótkotrwałych aplikacji, takich jak wydarzenia sezonowe lub promocje. To również najtańsza folia samoprzylepna.
 • Folia polimerowa folia jest produkowana poprzez łączenie dużej liczby monomerów, co daje jej dodatkową trwałość i elastyczność. Jest idealna do długotrwałych reklam, takich jak znaki firmowe lub reklamy na pojazdach.
 • Folia odlewana lub wylewana (cast) to najbardziej zaawansowana technologicznie folia reklamowa. Proces produkcji polega na wytwarzaniu folii z ciekłego tworzywa sztucznego, co pozwala na uzyskanie niezwykle cienkiej i elastycznej folii. Folia cast jest doskonała do zastosowań na powierzchniach o nieregularnych kształtach, takich jak karoseria samochodowa.

Dodatkowe rodzaje, będące rozwinięciem powyższych przez dodatki i wzbogacenie:

 • Folia kalanderowana to folia produkowana poprzez prasowanie tworzywa sztucznego między wałkami, co daje jej większą sztywność i grubość. Jest idealna do zastosowań, które wymagają większej trwałości, takie jak reklamy zewnętrzne.
 • Folia metalizowana to specjalny rodzaj folii, który jest produkowany poprzez nanoszenie cienkiej warstwy metalu na powierzchnię folii. Folia metalizowana jest często używana do tworzenia efektownych i błyszczących reklam, może być użyta do druku naklejek metalizowanych.

Folie monomerowe

Samoprzylepna folia monomeryczna to ekonomiczna opcja. Jest dobra do krótko i średniookresowe zastosowań, jej trwałość wynosi średnio 3 lata. Może być przeznaczona do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych (outdoor, indoor), do aplikacji na płaskie powierzchnie takie jak na przykład płyty PCV, blacha, szkło i inne. W porównaniu z innymi, folia monomeryczna ma małą elastyczność, i większą grubość.

Folia monomeryczna występuje w wielu wersjach kolorystycznych białe lub kolorowe (wszystkie w wersjach błyszczących i matowych), oraz jako folia transparentna.

Folie monomeryczne występują w wielu wersjach przyczepności z klejem standard, bezklejowe, z klejem kanalikowym ułatwiającym pozycjonowanie, z tzw. “szarym klejem”, który lepiej kryje podłoże.

Folia monomeryczna jest stosowana do produkcji tablic reklamowych, bilboardów, naklejek, etykiet, naklejek wypukłych, w witrynach sklepowych. Monomerowa folia samoprzylepna nadają się do nadruków solwentowych, cyfrowych, UV i sitodruku.

Matowe winylowe folie polimerowe

Folie polimerowe

Folia polimerowa charakteryzuje się większą elastycznością i trwałością (nawet do 7 lat). Folia polimerowa stosowana jest często do wyklejania skomplikowanych kształtów (np. pofałdowania). Posiada wysoką odporność na promieniowanie UV i temperataurę

Polimerowe folie samoprzylepne produkowane są w wielu wersjach kolorystycznych, białe, transparentne lub kolorowe. Wszystkie kolory są dostepne w wersjach błyszczących i matowych.

Folie samoprzylepne produkowane są w różnych standardach przyczepności od klejów standardowych permanentnych, bezklejowe, z klejem kanalikowym ułatwiającym pozycjonowanie, z tzw. “szarym klejem”, który lepiej kryje podłoże.

Polimerowa folia samoprzylepna jest stosowana do produkcji szyldów, kasetonów (w tym podświetlanych), naklejek, etykiet. Nadaje się do nadruku solwentowego, cyfrowego, UV, offsetowego i sitodruku.

Jakie są główne różnice pomiędzy forlią monomerową i polimerową

Po pierwsze, istnieje różnica w produkcji folii. Folie monomeryczne i polimerowe to folie walcowane. Oznacza to, że są one walcowane lub kalandrowane do określonej grubości. Mieszanka surowców i pigmentów tworzy pastę PCV. Pastę tę walcuje się na żądaną grubość i szerokość. Film jest poddawany napięciu i rozciąganiu.

Główna różnica między folią monomeryczną i polimerową polega na zastosowanym plastyfikatorze. Jak sama nazwa wskazuje folia monomeryczna produkowana jest na bazie monomerycznego plastyfikatora, który ma tylko jedną cząsteczkę adhezyjną. Jest zatem mniej stały niż plastyfikator polimerowy.Folie polimerowe produkowane są na bazie plastyfikatorów polimerowych czyli łańcucha kilku cząsteczek i zapewniają bardziej stabilny folię, która ma dłuższą żywotność.

Folie monomeryczne i polimerowe mogą po nałożeniu nieco się skurczyć. Film zawsze chce wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Można to porównać z ciastem na pizzę, które podczas pieczenia nieco się kurczy.

Folie wylewane

Produkcja folii wylewanej to proces, który wymaga precyzyjnego sterowania i zaawansowanej technologii. Oto podstawowe kroki tego procesu:

 • przygotowanie surowców: Proces rozpoczyna się od przygotowania surowców, które są mieszane, aby utworzyć mieszaninę polimerową. Ta mieszanina zwykle zawiera PVC, plastyfikatory, barwniki i inne składniki niezbędne do uzyskania pożądanych właściwości końcowego produktu.
 • proces wylewania: Następnie mieszanina jest wylewana na płaską powierzchnię, zwaną „taśmą castingową”, która przechodzi przez serię wałków, aby uzyskać jednolitą grubość. Podczas tego procesu, mieszanina jest ogrzewana, co powoduje, że staje się lepka i płynna.
 • proces chłodzenia: Po wylewaniu, folia jest chłodzona, aby zahartować i ustabilizować jej strukturę. To jest ważne, aby zapewnić, że folia ma odpowiednią twardość i elastyczność.
 • proces laminowania: W końcu, folia jest laminowana z warstwą kleju, która umożliwia jej przyleganie do różnych powierzchni.

Folia wylewana jest znana z jej wyjątkowej trwałości i elastyczności, co czyni ją idealną do zastosowań na zewnątrz i na powierzchniach o nieregularnych kształtach, takich jak samochody.

Klejenie folii wylewanej na samochód. Folia wylewana jest bardzo elastyczna.

Folia wylewana jest znana z jej wyjątkowej trwałości i elastyczności, co czyni ją idealną do zastosowań na zewnątrz i na powierzchniach o nieregularnych kształtach, takich jak samochody. Folie wylewane są bardzo trwałe, nawet do 10 lat, oraz mogą mieć wiele wersji kolorystycznych łącznie z efektami metalicznymi. Właściwości folli wylewanych:

 • wersje kolorystyczne: białe, transparentne lub kolorowe (wszystkie w wersjach błyszczących i matowych), wiele wersji kolorystycznych do zmiany koloru pojazdów (efekty metaliczne)
 • zróżnicowana przyczepność: klej standard permanentny, bezklejowe, z klejem kanalikowym ułatwiającym pozycjonowanie

Do oklejania pojazdów i skomplikowanych kształtów i powierzchni. Nadają się pod nadruk solwentowy, cyfrowy, UV.

Rodzaje folii ze względu na specjalne zastosowania

Folie podłogowe

Do produkcji naklejek podłogowych. Grube i odporne na ścieranie. Często dodatkowo laminowane laminatem podłogowym. Krótkookresowe – 30-40 dni – dlatego mają specjalny klej, dzięki któremu łatwo usunąć naklejkę. Nadają się pod nadruk solwentowy, cyfrowy, UV, sitodruk.

Folia winylowa do oklejania mebli z drewnopodobnym zadrukiem

Folie One Way Vision (OWV)

Folia do przyklejania na szyby witryn sklepowych,na szyby pojazdów. Przepuszcza światło do środka, a od zewnątrz zapewnia ekspozycję reklamy. Posiada specjalne otwory, przez które światło się przedostaje. Struktura przypominająca plaster miodu. Zwykle krótkookresowe 1 – 3 miesiące, z klejem łatwousuwalnym. Do produkcji naklejek na witryny (np. promocyjne, rabatowe). Nadają się pod nadruk solwentowy, cyfrowy, UV

Folia szroniona (tzw. mrożona)

Folia stosowana na szyby w celu zmniejszenia widoczności przez szybę, ale zapewnia dostęp światła. Stosowana w gabinetach, biurach, toaletach. Można nadrukować reklamowo. Nadaje się do nadruku solwentowego, cyfrowego, UV.

Folie do podświetleń 

Polimerowe folie stosowane w podświetlanych reklamach i kasetonach reklamowych. Odporne na wysoką temperaturę, która pojawia się przy oświetleniu. Nadają się pod nadruk solwentowy, cyfrowy, UV, sitodruk.

Inne rodzaje folii reklamowych to:

 • folie odblaskowe,
 • folie magnetyczne – zintegrowane z podkładem magnetycznym
 • folie do rollupów, Folie Flex i Flock – to materiały przeznaczone do wgrzewania na odzież, koszulki, torby reklamowe, parasole, odzież sportową i roboczą oraz na inne tekstylia. Materiał jest wycinany na ploterze i przenoszony na tkaninę przez wprasowanie na gorąco,
 • folie brokatowe, bezklejowe folie adhezyjne i elektrostatyczne – można tak produkować naklejki elektrostatyczne,
 • folie plombowe kruszące się lub rozwarstwiające się przy próbie odklejenia,
 • folie metalizowane z efektem lustra lub szczotkowanego aluminium

Warto wspomnieć o stosowanej w produkcji reklamowej folii transportowej która umożliwia przeniesienie jednym ruchem na powierzchnię wielu wyciętych osobnych elementów z folii samoprzylepnej.

Specjalna perforowana folia winylowa

Wśród folii reklamowych popularne są też tzw. folie ploterowe. To folie samoprzylepne białe lub barwione w masie przeznaczone do wycinania na ploterach tnących. Dawniej wiele szyldów powstawało poprzez naklejanie ręczne na płytach pcv lub blachach kilku warstw wyciętej ploterem folii w różnych kolorach. Teraz kiedy rozpowszechniły się drukujące plotery solwentowe ta szybsza metoda oparta o druk wyparła wielu lokalnych “wyklejaczy” szyldów.

Metalizowana folia holograficzna ma szerokie zastosowania.

Każdy rodzaj folii można dodatkowo pokryć laminatem zabezpieczającym wydruk pod względem odporności UV i ścierania. Wydłuża to okres użytkowania folii. Laminowanie to niezbędny element dla folli reklamowych używanych na podłogach i innnych płaskich powierzchniach narażonych na ścieranie.

Najbardziej znane marki producentów folii reklamowych: Oracal, Avery, 3M, Ritrama, Jac lub produkowane w Polsce folie Ikonos.