Na czym polega druk wypukły?

Co to jest druk wypukły?

Druk wypukły, znany również jako wypukłodruk, jest wykorzystywany do tworzenia wydruków o unikalnej fakturze i wizualnym efekcie wypukłości. Technika druku wypukłego  to grupa działań, które umożliwiają wykonywanie odbitek z płyty (matrycy), na której rysunek jest wypukły. Jest to najstarsza technika graficzna.

Wydruk odbywa się poprzez kontakt materiału drukarskiego z matrycą, przy użyciu nacisku, najczęściej prasy drukarskiej. W tej technice druku, podniesiona powierzchnia płyty drukarskiej jest pokrywana farbą, a następnie dociskana do papieru, co powoduje, że obraz jest tworzony poprzez zadrukowanie grubą warstwą tuszu.

Dzięki temu wydruki wypukłe charakteryzują się wypukłą fakturą, która nadaje im trójwymiarowy i dotykowy efekt. Ta technika druku jest szeroko stosowana w produkcji materiałów promocyjnych, takich jak wizytówki, zaproszenia, opakowania, naklejki, czy kartki okolicznościowe, gdzie dodaje elegancji i prestiżu. Różne techniki druku wypukłego pozwalają uzyskać różne efekty wypukłości, co sprawia, że ta tradycyjna metoda druku wciąż pozostaje istotnym elementem w dzisiejszym przemyśle graficznym.

Matryca do druku wypukłego

Inne techniki druku

Druk wklęsły

Przeciwieństwem druku wypukłego jest druk wklęsły. Druk wklęsły, znany również jako intaglio, polega na wydrążeniu obrazu lub tekstu na metalowej płycie. Następnie zagłębienia te są wypełniane tuszem, a nadmiar tuszu jest usuwany z gładkiej powierzchni płyty. Na koniec arkusz papieru jest mocno dociskany do płyty, co pozwala na przeniesienie tuszu z zagłębień na papier. Technika ta umożliwia uzyskanie bardzo wysokiej jakości i szczegółowości druku, często stosowana jest przy produkcji banknotów, wartościowych papierów czy ekskluzywnych edycji książek. Druk wklęsły charakteryzuje się unikalną głębią i bogactwem detali, co sprawia, że wydruki mają wyjątkową wartość artystyczną i kolekcjonerską.

Przykład druku wklęsłego - dolar amerykański.

Druk płaski

Druk płaski, znany również jako litografia, wykorzystuje zjawisko odpychania się tłuszczu i wody. Obraz przeznaczony do wydrukowania jest nanoszony na kamień litograficzny lub specjalną płytę za pomocą substancji tłuszczowej. Następnie mokra płyta jest tuszowana – tusz przylega jedynie do fragmentów zawierających rysunek, podczas gdy pozostała część płyty pozostaje czysta. W ten sposób powstaje wyraźna i szczegółowa odbitka na papierze bez użycia jakichkolwiek zagłębień lub wypukłości, co stanowi główną różnicę między drukiem płaskim a technikami wklęsłymi lub wypukłymi.

Rodzaje druku wypukłego

Istnieje kilka różnych technik druku wypukłego, które pozwalają uzyskać różne efekty wypukłości. Niektóre z tych technik obejmują wykorzystanie różnych materiałów, narzędzi oraz procesów produkcyjnych, co pozwala na personalizację wizualnego efektu końcowego.

Oto kilka popularnych rodzajów druku wypukłego:

  • hot-stamp (foliowanie): Wykorzystuje folię do tworzenia prążków i wzorów wypukłych na powierzchni papieru lub tektury.
  • tłoczony: Polega na mechanicznym wytłaczaniu wzorów wypukłych z papieru za pomocą specjalnych narzędzi i matryc.
  • sitodruk UV: Technika sitodruku, w której farby UV są utwardzane za pomocą promieniowania UV, tworząc efekt wypukłości.
  • cyfrowy wypukły: Wykorzystuje technologię druku cyfrowego do tworzenia wypukłych wzorów, co umożliwia personalizację oraz małe nakłady.
  • flexo wypukły: Wykorzystywany głównie do opakowań, polega na dociskaniu elastycznej płyty drukowej do powierzchni, co tworzy wypukłe wzory.
  • offsetowy z lakierem UV wypukłym: Lakier UV jest stosowany w określonych obszarach, tworząc efekt wypukłości i dodając wyrazistości wydrukom.
  • cyfrowy wypukły z lakierem UV wypukłym: Wykorzystuje technologię druku cyfrowego do tworzenia wypukłych wzorów, co umożliwia personalizację oraz małe nakłady.

Każda z tych technik oferuje unikalne możliwości wytwarzania wypukłych wydruków, co pozwala na różnorodność wizualnych efektów i personalizacji.

na czym polega druk wypukły

Gdzie się stosuje druk wypukły?

Druk wypukły ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Jest popularny w produkcji wizytówek, zaproszeń, kartek okolicznościowych, opakowań, naklejek, oraz innych materiałów promocyjnych i reklamowych. Ponadto, druk wypukły często jest wykorzystywany do dodania ekskluzywnego i eleganckiego wyglądu produktom.

Jak uzyskujemy wypukłość w Drukarni Naklejek POLINAL?

U nas to przede wszystkim naklejki wypukłe, nazywane również „żelkami”, które stanowią skuteczny sposób na promocję marki. Tego rodzaju naklejki – jak sama nazwa wskazuje – powstają w procesie druku obejmującego kilka etapów.

Przykłady uszlachetniania wydruków

Technologia druku wypukłego jest często stosowana w produkcji naklejek 3D, breloków, magnesów, etykiet na butelki, a także w różnego rodzaju gadżetach reklamowych. Dzięki niej wydruki stają się bardziej atrakcyjne wizualnie i bardziej trwałe.

W naklejkach wypukłych cały zaydruk pokrywany jest żywicą epoksydową, co powoduje, że druk nabiera przestrzennego wymiaru. Zadruk jest bardziej czytelny a refleksy światła i działanie żywicy jako soczewki tworzą świetny efekt wizualny.

Naklejka wypukła z logo Grupy MTP
Naklejka wypukła 3D dla firmy Glamar
Naklejka wypukła Łódź You

Napisy epoksydowe 3D to inne rozwiązanie dla uszlachetnienia wydruku. W tej technice żywicą pokrywane są wyłącznie zadrukowane powierzchnie, na przykład logo czy litery nazwy lub hasła reklamowego.

W tej technice zadruku, element nabiera cech ekskluzywnego wyglądu, żywica uwypukla i wzmacnia odbicie farby nałożonej na papier czy folię.

Granatowe logo firmy, druk wypukły - napisy epoksydowe 3d
Zadruk wypukły pomarańczowe litery epoksydowe 3D Metalbet
Druk wypukły - czarne cyfry jako przykład znaków epoksydowych 3d

Druk wypukły – popularna technika druku

Druk wypukły to popularna technika uszlachetniania wydruków na materiałach papierowych, ale też na foliach samoprzylepnych. Każda firma oferująca swoim klientom fizyczne produkty powinna poznać potencjał druku wypukłego.

Z kolei naklejki żelowe wykonywanych przy użyciu poliuretanu dają inny rodzaj efektu wypukłości. Poliuretan pokrywa całą powierzchnię naklejki i ją uwypukla. Dlatego takie naklejki są znacznie bardziej eleganckie niż klasyczne płaskie nalepki i skutecznie przykuwają uwagę potencjalnych konsumentów. Proces zalewania nalepek poliuretanem sterowany jest przez zaawansowane maszyny i komputery, co gwarantuje wyjątkowo precyzyjne efekty.

A w jaki sposób powstają naklejki wypukłe?

Technologia druku wypukłego, zwana również technologią doming, jest procesem drukowania, który polega na tworzeniu efektu wypukłego na powierzchni obiektu. Poniżej znajduje się opis poszczególnych etapów tego procesu.

Projektowanie: Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu, który zostanie wydrukowany. Projekt musi być dostosowany do techniki doming, co oznacza, że powinien uwzględniać fakt, że na wydrukowaną grafikę zostanie nałożona warstwa żywicy.

Druk: Następnie projekt jest drukowany na odpowiednim materiale. Druk może być wykonany za pomocą różnych technik, takich jak druk cyfrowy, sitodruk czy tampodruk.

Nakładanie żywicy: Po wydrukowaniu obiektu, na jego powierzchnię nanoszona jest specjalna przezroczysta żywica. Żywica ta jest zazwyczaj nakładana za pomocą specjalnej maszyny, która zapewnia równomierną dystrybucję materiału.

Polimeryzacja: Po nałożeniu żywicy, obiekt jest poddawany procesowi polimeryzacji, który zwykle odbywa się w piecu UV. Proces ten powoduje utwardzenie żywicy i stworzenie efektu wypukłości.

Kończenie: Na koniec, gotowy produkt jest starannie sprawdzany pod kątem jakości i precyzji wykonania. Jeżeli wszystko jest w porządku, produkt jest gotowy do wysyłki do klienta.

Proces produkcji wypukłych naklejek 3D obejmuje cztery etapy. Pierwszy z nich to druk na samoprzylepnych foliach, po którym następuje tzw. plotowanie. Arkusze folii trafiają wówczas na plotery tnące, czyli specjalne urządzenia służące do nacinania lub wycinania kształtów. Na tym etapie naklejki uzyskują więc pożądaną przez Klienta formę – nawet jeżeli nie jest to klasyczne koło lub prostokąt. Zaawansowane technologie umożliwiają wycinanie przeróżnych kształtów – bez konieczności sięgania po wykrojniki.

Po ploterowaniu z arkuszy usuwamy nadmiar folii. Po tej czynności umieszcza się je na roboczym blacie maszyn, które następnie zalewają folię specjalną żywicą. Naklejki pokrywa się odpowiednią dawką poliuretanu. Dlatego żywica nie wypływa poza wycięty kształt naklejki, dzięki czemu nalepka uzyskuje idealny kształt. To zasługa powierzchniowego napięcia, jakie cechuje żywicę.

Na końcowym etapie produkcji wypukłych naklejek ma miejsce dojrzewanie żywicy. Arkusze zalane poliuretanem trafiają do pomieszczenia o odpowiedniej wilgotności oraz temperaturze i w takich warunkach powoli zastygają.

Druk wypukły, a zalewanie poliuretanem

Stosowanie druku wypukłego niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim wpływa on na estetykę naklejek. Z kolei żywica sprawia, że są one skutecznie zabezpieczone przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. To z kolei przekłada się bezpośrednio na żywotność nalepek. Dlatego mogą promować markę przez wiele lat.

Ponadto druk wypukły pozwala znacząco poprawić ich efekt wizualny wydruków, a „żelki” przykuwają uwagę znacznie bardziej, niż klasyczne płaskie naklejki. Decydując się na tradycyjne propozycje, nigdy nie uzyskamy takiego poziomu estetyki. Co więcej, dzięki elastycznej powłoce można przyklejać „żelki” nawet na bardzo lekko zakrzywionych powierzchniach.

W POLINAL wykonujemy na zamówienie naklejki wypukłe dla firm z różnych branż. W procesie produkcji wykorzystujemy wyłącznie bezrtęciowe żywice poliuretanowe i umożliwiamy tworzenie nalepek w rozmaitych kształtach oraz rozmiarach.