5 problemów z naklejkami wypukłymi i ich rozwiązania.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zamówisz naklejki!

Na co musisz koniecznie zwrócić uwagę, jeśli chcesz zastosować naklejki wypukłe i cieszyć się dobrym efektem przez długie lata? Tłumaczymy w prosty sposób 5 ważnych problemów.

Jeśli wolisz obejrzeć: (wideo ma 3 minuty)

Czyta: Alek Pawlikowski

Jeśli wolisz przeczytać: (będą dodatkowe wskazówki)

1. Zakrzywione powierzchnie produktów.

Naklejki wypukłe nie nadają się do przyklejania na mocno zakrzywione powierzchnie produktów. Na przykład rurki o małej średnicy – kilku, czy nawet kilkunastu centymetrów. Poliuretan jest zalewany na płasko i po zastygnięciu taką formę utrzymuje. Ma pewną elastyczność i daje radę utrzymać kształt, ale tylko przy niewielkich łukach i zakrzywieniach. Dlatego przy dużych zakrzywieniach, niezależnie od siły kleju zastosowanej folii naklejki doming będą się odklejały brzegami.

Jakie jest rozwiązanie?

Stosuj naklejki 3D tylko na powierzchnie płaskie lub o niewielkim zakrzywieniu. Przy dużych zakrzywieniach użyj tradycyjnych naklejek płaskich z folii. Można je przyklejać na dowolnych kształtach i dopasują się doskonale.

PRO TIP: Jeśli zależy Ci na dużej odporności płaskich naklejek na ścieranie i UV, zamów je pokryte laminatem.

Porozmawiaj z doradcą lub wyślij e-mail

srebrno-czarna naklejka wypukła z logo firmy metalbet

2. Chropowate, strukturalne powierzchnie.

Nie zamawiaj naklejek wypukłych na zwykłych foliach, jeśli powierzchnia Twojego produktu jest bardzo daleka od gładkiej. Zwykła naklejka wypukła jest od spodu dosyć sztywna. Jeśli Twój produkt jest bardzo chropowaty to powierzchnia styku z klejem będzie bardzo mała. Chyba nie chcesz, żeby naklejka 3D odpadła po jakimś czasie? Nie po to się je zamawia.

Jakie jest rozwiązanie?

Tutaj znowu warto wybrać naklejki płaskie, które lepiej dopasują się do trudnej powierzchni. Ale czasem warto też przetestować naklejki 3D na folii z grubszą warstwą kleju. Wtedy klej lepiej wypełnia nierówności.

PRO TIP: Próbę produkcyjną do testów zamówisz niewielkim kosztem. Sprawdzisz wtedy przyczepność i dopasowanie do produktu.

czarna naklejka wypukła 3d z żółta pszczołą firmy pfalz vespen

3. Niska temperatura naklejania

Jeśli chcesz naklejać wypukłe naklejki w niskich temperaturach to będzie problem. Dlaczego? W temperaturze poniżej 15 stopni i niższej poliuretan wraz z coraz niższą temperaturą, coraz bardziej się usztywnia. A to niedobrze dla naklejania, bo naklejka traci plastyczność i nie dopasuje się właściwie do produktu. Wtedy klej po prostu „nie złapie”. A tego nie chcemy.

Jakie jest rozwiązanie?

Naklejaj naklejki wypukłe w wyższych temperaturach otoczenia. Jeśli koniecznie musisz naklejać je w niskich temperaturach…to lepiej ponownie wybierz naklejki płaskie.

PRO TIP: W sezonie zimowym po dostawie naklejek nie naklejaj ich od razu. Daj im odpocząć 2 godziny w temperaturze pokojowej. Wróci wtedy elastyczność i łatwość przyklejania. Przechowuj je też w temperaturze pokojowej.

Białe naklejki doming firmy paccar financial

4. Żółkną od słońca?

Słyszeliśmy plotkę, że naklejki wypukłe z czasem żółkną od słońca. Ile jest w tym prawdy? Ziarnko prawdy jest. Dawniej żywica epoksydowa nie była odporna na promienie słoneczne. Z czasem naklejka 3D traciła swój blask. Czy ktoś używa jeszcze tego materiału w produkcji? Nie wiemy. Wiemy tylko, że stosujemy poliuretan dwuskładnikowy, który nie ma już tego problemu.

Jakie jest rozwiązanie?

Zamawiaj naklejki wypukłe tylko u sprawdzonych producentów.

PRO TIP: Dlaczego by nie wybrać POLINAL? Zapraszamy. ?

pomarańczowa litera e z napisu epoksydowego firmy metalbet

5. Wyszły z mody?

Słyszymy czasem od klientów opinie, że chcą już coś bardziej nowoczesnego niż naklejki wypukłe. Czy to znaczy, że ich czas przeminął i warto wybrać inne oznakowania? Nie nam oceniać gust i mody, ale faktycznie na niektóre produkty sami rekomendujemy bardziej nowoczesne emblematy metalowe.

Naszym zdaniem wypukłe naklejki w technologii doming to nadal świetne rozwiązanie w wielu branżach. Są odporne na trudne warunki i łatwe w czyszczeniu. To niewątpliwe atuty. W połączeniu z dobrym projektem poliuretan nadal potrafi pięknie pokazać markę.

Jeśli pomimo problemów, które stwarzają naklejki wypukłe nadal chcesz je zastosować u siebie, zacznij od wyceny.

Jaki jest minimalny budżet produkcji? Możesz z nami wyprodukować naklejki wypukłe 3D już od 400 PLN netto.

Czerwone prostokątne naklejki wypukłe firmy ediko
  • Czym odtłuścić powierzchnię pod naklejki?

    Aby odtłuścić powierzchnię przed naklejeniem naklejki, możesz skorzystać z alkoholu izopropylowego. Należy nasączyć chusteczkę lub wacik w alkoholu izopropylowym i delikatnie przetrzeć miejsce, na którym chcesz nakleić naklejkę. To pomoże usunąć tłuszcz i zanieczyszczenia, co z kolei zapewni lepsze przyleganie naklejki. Można również użyć acetonu lub denaturatu do tego celu. Oczywiście zawsze sprawdź czy nie spowoduje to znic=szczenia powierzchni na małym niewidocznycm fragmencie.

  • Co zrobić żeby naklejka się nie odklejała?

    Aby zapobiec odklejaniu się naklejki, warto upewnić się, że powierzchnia, na którą ma być przyklejona, jest czysta i sucha. Naklejaj naklejki wypukłe w wyższych temperaturach otoczenia. Jeśli koniecznie musisz naklejać je w niskich temperaturach, delikatnie ogrzej naklejkę za pomocą suszarki do włosów lub innego źródła ciepła, co pomoże wzmocnić klej. Po przyłożeniu naklejki, zaleca się delikatne dociskanie przez kilka sekund, aby zapewnić lepsze przyleganie.

  • Czy naklejki wypukłe są odporne na warunki atmosferyczne?

    Tak. Stosujemy w POLINAL poliuretany dwuskładnikowe. Doskonale zabezpieczają wydruk w naklejkach wypukłych przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Po prawidłowym naklejeniu wypukłe naklejki żywiczne są na wiele lat odporne na działanie słońca. Nie blakną i nie żółkną pod wpływem promieniowania UV. Trwałe połączenie poliuretanu z nadrukiem na folii w pełni zabezpiecza nalepki wypukłe przed wodą.