Instrukcja mycia rąk – gdzie powinna się znajdować i jak ją stosować?

Prawidłowe mycie rąk to podstawa, jeśli chcemy uchronić się przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. To jeden z powodów, dla których w wielu miejscach użyteczności publicznej umieszcza się instrukcje mycia rąk. Gdzie dokładnie powinny się one znaleźć i w jaki sposób możemy je stosować?

instrukcja mycia rąk w toalecie

Instrukcje mycia rąk w środowisku pracy – dlaczego się je tworzy?

Instrukcja mycia rąk najczęściej ma postać zalaminowanej kartki lub dużej naklejki, na której znajdują się proste piktogramy wraz z opisami. Obowiązek jej tworzenia wynika zarówno z polskiego prawa, jak i z prawa WHO – Światowej Organizacji Zdrowia. Mówi o nim. m.in. norma EN 1500.

Takie naklejki BHP umieszczone w widocznych miejscach instrukcje mają pomagać w uniknięciu kontaktu z wszelkiego rodzaju bakteriami, wirusami i chorobami zakaźnymi. Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) określają sposób postępowania pracownika podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Prawidłowa higiena rąk jest jedną z podstawowych czynności zapobiegających zakażeniom. Celem instrukcji jest również dbanie o higienę środowiska pracy – wynika to bezpośrednio z zasad BHP.

Gdzie powinny być umieszczone znaki z instrukcją?

Oznaczenia z instrukcją prawidłowego mycia rąk powinny znajdować się w większości miejsc, w których dbałość o higienę ma szczególne znaczenie. Mowa o miejscach użytku publicznego i tych związanych z ochroną zdrowia takich jak:

  • każda publiczna toaleta;
  • rozmaite miejsca pracy;
  • ośrodki zdrowia;
  • gabinety zabiegowe;
  • galerie handlowe;
  • szkoły i przedszkola.

Instrukcji mycia rąk nie powinno zabraknąć także we wszelkich innych miejscach, w których mamy styczność z żywnością, śmieciami, zwierzętami oraz potencjalnym zagrożeniem w postaci chorób zakaźnych. Jeżeli dodatkowo istnieje możliwość zdezynfekowania dłoni, w widocznym miejscu powinna znaleźć się także instrukcja dezynfekcji rąk. Czynność ta pozwala jeszcze skuteczniej pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów i uchronić się przed różnego rodzaju infekcjami.

Gdzie powinny się znaleźć takie oznakowania?

Znak z instrukcją mycia rąk powinien być umieszczony w jak najbardziej widocznym miejscu. Najczęściej jest to fragment ściany nad umywalką na wysokości wzroku – wówczas mimowolnie zerkamy na niego podczas odkręcania wody.

Niekiedy znajduje się on także na lustrze – powierzchnia nie ma tutaj jednak większego znaczenia. Najważniejsze, aby spoglądając przed siebie, można było z łatwością odczytać każdy krok z instrukcji.

Instrukcja prawidłowego mycia rąk

Jak powinno przebiegać prawidłowe mycie rąk? Aby pozbyć się wszelkich nagromadzonych na skórze zarazków, czynność tę należy wykonywać przez co najmniej 30-60 sekund.

Pierwszy etap to zwilżenie dłoni i rąk powyżej nadgarstka ciepłą wodą oraz nałożenie na nie środka myjącego. Po zmoczeniu skóry powinniśmy pocierać o siebie wewnętrznymi stronami wyprostowanych dłoni, a następnie – przepleść ze sobą palce i powtórzyć ten krok. To niezwykle istotne, aby pamiętać o przestrzeni między palcami oraz grzbietowej części dłoni – myjąc ręce w pośpiechu, często o nich zapominamy. Warto umyć także każdą dłoń z osobna, nie pomijając kciuka.

Po dokładnym umyciu rąk należy dobrze spłukać je pod bieżącą wodą i osuszyć skórę ręcznikiem. To czynność, która nie trwa długo i jest naprawdę prosta, jednak zdarza się, że nie myjemy rąk prawidłowo. Warto zapamiętać tych kilka kroków i przypominać je sobie podczas każdej wizyty w toalecie. Ruchy każdego etapu powinniśmy powtarzać pięciokrotnie, pamiętając o tym, aby skóra cały czas była zwilżona.

Dezynfekując ręce, należy postępować w taki sam sposób. Instrukcja mycia i dezynfekcji rąk obejmuje bowiem te same etapy –  różnica polega jedynie na tym, że zamiast wody i mydła używamy preparatu do dezynfekcji. W niektórych miejscach publicznych możemy zauważyć także tę instrukcję.

Przykładowe instrukcje mycia rąk

instrukcja skutecznego mycia rąk
Żródło: www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak
instrukcja higienicznego mycia rąk
Żródło: www.dezynfekcja24.com/Instrukcje-mycia-i-dezynfekcji-rak-wg-EN-1500-chelp-pol-204.html