Wady i zalety druku cyfrowego – czy je znasz?

Druk cyfrowy to nowoczesna technika, która zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego – jest on szybki, wygodny i daje wiele możliwości, m.in. w przypadku biznesu i reklamy. Jakie są największe zalety druku cyfrowego i czy w ogóle ma on jakieś wady?

zaplecze produkcji w drukarni cyfrowej

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest metodą druku płaskiego, która nie wymaga przygotowywania formy drukarskiej. W jego przypadku możemy przenieść dane tekstowe z plików elektronicznych bezpośrednio na papier.

Materiały do druku są dostarczane za pomocą danych komputerowych – można przesłać je m.in. z pendrive’a czy poczty elektronicznej. Obecnie większość dobrych drukarni wykorzystuje właśnie tę technikę druku. To bardzo korzystna opcja w przypadku niewielkich nakładów – nawet jednej sztuki.

Efekt końcowy w przypadku druku cyfrowego jest zdecydowanie lepszy niż w przypadku tradycyjnej drukarki. Jedną z najpopularniejszych metod drukowania cyfrowego jest metoda elektrofotografii, nazywana również laserową.

Najpopularniejsze metody druku cyfrowego

 • druk lateksowy
 • druk solwentowy
 • druk laserowy (elektrofotograficzny)
 • druk elektrofotograficzny
 • druk atramentowy
 • druk pigmentowy
 • druk barwnikowy
 • druk UV
 • druk mildsolwentowy

Rzadko stosowane metody druku cyfrowego

 • druk termotransferowy
 • monografia
 • magnetografia
 • elkografia

Zalety druku cyfrowego

 • Szybkość – druk cyfrowy jest szybszy niż tradycyjne metody drukowania, takie jak druk offsetowy. Idealny do krótkich serii i projektów pilnych.
 • Niskie koszty drukowania krótkich serii – druk cyfrowy jest bardziej opłacalny dla małych nakładów, ponieważ nie wymaga przygotowywania płyt drukarskich.
 • Zmienne dane – druk cyfrowy umożliwia personalizację wydruków, np. dodawanie imion, adresów lub kodów QR.
 • Wysoka jakość – drukarki cyfrowe produkują wydruki o wysokiej rozdzielczości i żywych kolorach.
 • Elastyczność – druk cyfrowy umożliwia drukowanie na różnych typach papieru i innych materiałach.
 • Dostępność – drukarki cyfrowe są powszechnie dostępne i łatwe w obsłudze.
 • Możliwość drukowania z plików cyfrowych – druk cyfrowy eliminuje potrzebę tworzenia fizycznych kopii dokumentów.

Z wyborem druku cyfrowego wiąże się wiele korzyści. Przede wszystkim, druk cyfrowy umożliwia uchwycenie dużej ilości szczegółów na zdjęciu. Tym samym dokładnie odwzorowuje je na wybranym materiale, pozwalając m.in. na projektowanie naklejek i etykiet i ulotek reklamowych dla firm.

Ich trwałość jest niezwykle wysoka ze względu na bardzo dobry efekt związania farby z podłożem. Jest on więc doskonałą formą druku dla agencji reklamowych – w sytuacji, w której przewidywane są mniejsze nakłady.

Ponadto, wybierając druk cyfrowy, możemy szybko i wygodnie personalizować elementy tekstu lub grafiki na każdym wydruku z osobna. Korzystając z druku offsetowego, nie mamy takiej możliwości. Druk cyfrowy wyróżnia także wysoka jakość oraz intensywne, głębokie kolory.

Jego dużym atutem jest również bardzo szybki czas realizacji. Tempo to dotyczy zarówno przygotowania materiału do druku, jak również samego procesu wydruku. Już zaledwie w ciągu minuty możemy otrzymać nawet do kilkuset stron! Co więcej, wybierając tę technikę, możemy drukować w różnych formatach i na wielu różnych typach papieru.

Wady druku cyfrowego

 • Wyższe koszty drukowania dużych serii – przy większych nakładach druk cyfrowy może być droższy niż druk offsetowy.
 • Ograniczona gama kolorów – drukarki cyfrowe zazwyczaj mają mniejszy zakres kolorów niż drukarki offsetowe.
 • Niższa trwałość – wydruki cyfrowe mogą być mniej trwałe niż wydruki w technologii druku offsetowego, szczególnie jeśli są narażone na działanie światła słonecznego lub wilgoci.
 • Problemy z bezpieczeństwem – druk cyfrowy może stwarzać problemy bezpieczeństwa, jeśli nie są stosowane odpowiednie zabezpieczenia.
 • Wpływ na środowisko – druk cyfrowy może mieć negatywny wpływ na środowisko, jeśli nie są stosowane zrównoważone praktyki.

Główne wady druku cyfrowego to ekonomia i jakość. Druk cyfrowy może być mniej opłacalny przy dużych nakładach w porównaniu do druku offsetowego ze względu na wyższe koszty jednostkowe. Wówczas zalecane jest zastosowanie druku offsetowego lub druku solwentowego, który wygeneruje mniejsze koszty. Jest to właściwie jedyny duży minus tej techniki wydruku. Jakość druku cyfrowego, zwłaszcza w przypadku kolorów, może być niższa niż w druku offsetowym, co jest istotne w przypadku wymagających projektów.

Ponadto, druk cyfrowy może mieć ograniczenia dotyczące dostępnych formatów i typów podłoży w porównaniu do tradycyjnych metod druku.

Kiedy warto wybrać druk cyfrowy zamiast offsetowego i dlaczego.

Małe nakłady

Druk cyfrowy jest bardziej opłacalny przy mniejszych nakładach, ponieważ nie wymaga tworzenia matryc, co obniża koszty początkowe.

Krótki czas realizacji

Druk cyfrowy umożliwia szybszą realizację zamówień, ponieważ proces przygotowania do druku jest krótszy. Idealne rozwiązanie, gdy potrzebujesz materiałów na wczoraj.

Personalizacja

Druk cyfrowy pozwala na łatwą personalizację wydruków, np. dodanie indywidualnych danych na każdym egzemplarzu (imiona, adresy, kody QR).

Częste zmiany w projekcie

W przypadku częstych zmian w projekcie, druk cyfrowy jest bardziej elastyczny, ponieważ zmiany mogą być wprowadzane bez dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem nowych matryc.

Niskie koszty początkowe

Brak potrzeby tworzenia matryc i przygotowywania maszyny do druku sprawia, że druk cyfrowy ma niższe koszty początkowe, co jest korzystne przy małych nakładach.

Druk próbny

Druk cyfrowy pozwala na szybkie i tanie wykonanie próbnych wydruków, co jest idealne do oceny projektu przed zamówieniem większej ilości.

Zmienność danych

W przypadku materiałów wymagających częstych aktualizacji danych (np. raporty, katalogi), druk cyfrowy umożliwia szybkie dostosowanie treści bez dodatkowych kosztów.

Różnorodność mediów

Druk cyfrowy daje większą elastyczność w wyborze różnych rodzajów papieru i innych mediów, co pozwala na bardziej kreatywne podejście do projektów.

Ograniczona przestrzeń magazynowa

Jeśli nie masz dużo miejsca na magazynowanie dużych ilości materiałów drukowanych, druk cyfrowy umożliwia produkcję na bieżąco, według potrzeb.

Niskie wymagania techniczne

Druk cyfrowy nie wymaga skomplikowanych przygotowań technicznych, co pozwala na prostsze i szybsze przystąpienie do realizacji zlecenia.

Druk cyfrowy doskonale sprawdza się w przypadku firm, którym zależy na mniejszym nakładzie materiałów, zapewniających np. promocję produktu lub promocję sprzedaży. Mowa m.in. o ulotkach, materiałach szkoleniowych i konferencyjnych czy gadżetach reklamowych. W POLINAL® zajmujemy się drukiem etykiet i emblematów oraz naklejek przeważnie właśnie w druku cyfrowym – znacznie rzadziej wykorzystujemy w tym celu sitodruk i druk offsetowy.

W procesie podejmowania decyzji o technologii, zawsze warto porównać zalety i wady druku cyfrowego dla konkretnego projektu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w podjęciu decyzji nasi specjaliści pomogą Ci wybrac własciwe rozwiązanie dla Twojego projektu.